Depresioni përpara lindjes, duhet trajtuar për të parandaluar pasojat tek nëna

0 0

Çështjet e shëndetit mendor perinatal të patrajtuara janë shkaku kryesor i vdekjes së grave në shtatzëni dhe brenda vitit të parë pas lindjes.

Depresioni para lindjes është një ndryshim i gjendjes shpirtërore që është i vazhdueshëm dhe më i rëndë se mesatarja e përlotjes që një grua mund të përjetojë disa herë gjatë gjithë shtatzënisë.

Shenjat përfshijnë:

  • Një shqetësim i pazakontë për lindjen dhe prindërimin.
  • Mungesa e energjisë dhe gjumi i shqetësuar.
  • Humbja e interesit për veten ose shtatzëninë tuaj.
  • Ndiheni emocionalisht keq, të përlotura, të zemëruara ose të irrituara.
  • Ankthi kronik.
  • Përqendrim i dobët.
  • Ndjenjë e pashpresë.

Ju mund të mos i keni të gjitha këto simptoma, por nëse ndonjë nga këto bëhet shqetësuese, flisni me mjekun ose maminë tuaj.

Ekzistojnë faktorë rreziku për depresionin para lindjes siç janë historia ose depresioni, aborti i mëparshëm, lindja e foshnjës ose humbja e foshnjës, lindja e mëparshme traumatike, faktorë socialë siç janë izolimi, abuzimi, varfëria, çështjet e vështira të fëmijërisë dhe vetëvlerësimi i ulët.

Gratë që vuajnë nga depresioni para lindjes kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga depresioni pas lindjes, prandaj është e rëndësishme që të ndani çdo shqetësim me dikë në mënyrë që t’ju vijnë në ndihmë.

Lindja e një fëmije është periudha më e mrekullueshme në jetën e një gruaje apo jo? Për shumicën po, por për shumë gra, thjesht nuk ndihet si një periudhë e tillë.

Rreth 80% e grave do të përjetojnë një formë të ndryshimit emocional pas lindjes. Shpesh kjo manifestohet në formën e ‘blusë së ditës 3’ por shumë shpesh është shumë më keq. Është shumë normale që disa ditë pas lindjes të ndiheni të përlotura, veçanërisht kur jeni të rraskapitura nga mungesa e gjumit ndërsa përpiqeni të shëroheni ose keni pasur një përvojë traumatike të lindjes. Për shumicën e grave, kjo përlotje zgjidhet pas disa ditësh.

Nëse ndiheni të dëshpëruara, të mbingarkuara, të përlotura, të rrënuara, të dëshpëruara, fajtore, të frikësuara, të painteresuara  për ngjarjet e përditshme ose thjesht jo të mjaftueshme me veten dhe vazhdimin e rrugëtimit tuaj, sigurohuni që të flisni me dikë për këtë. Ky mund të jetë ose dikush afër jush ose mjeku juaj. Depresioni pas lindjes është i zakonshëm dhe gratë mund të shërohen prej tij nëse njihet dhe trajtohet menjëherë.

Lexo edhe: Depresioni gjatë shtatzanisë rrit rrezikun për duhanpirje

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Binjakët lindin më herët? Po,...

Kohëzgjatja e shtatzanisë është afërsisht 40 javë në shtatzanitë me vetëm një foshnje, por falë ultratingulliy të kryer rreth javës së 36-të është e mundur të dihet më saktësisht data...

Pagjumësia në shtatzani, këshilla për...

Me pagjumësi kemi të bëjmë atëherë kur kemi vështirësi për të na zënë gjumi, kur nuk qëndrojmë dot në gjumë, ose të dyja. Gjatë shtatzanisë, pagjumësia ka tendencë të jetë...

Mos u thoni nënave se...

"Planet e lindjes janë të padobishme!" Dëgjoj shumë njerëz ta thonë këtë. Një pjesë e tyre janë dhe profesionistë të shëndetit. Dhe gjithë negativiteti i kësaj fraze projektohet më pas...

A e dini cili është...

Kërkimet shkencore kanë treguar se psikologjia e gruas shtatzënë gjatë shtatzanisë ndikon thellësisht në zhvillimin dhe jetën e ardhshme të foshnjës. Gurët e themelit të shëndetit fizik, mendor dhe shpirtëror...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X