Cilat janë përparësitë e testit prenatal Nifty?

0 0

Edhe pak do të vije ne jetë anëtari me i ri në familjen tuaj? Nga momenti kur ti sheh dy vijat në testin e shtatzënisë apo kur ti dëgjosh të rrahurat e para të zemrës së foshnjës, fillojne emocionet. Shtatzënia është koha e pritjes së ëmbël, por edhe koha kur shfaqen brengat e para të nënës. A do të jetë me fëmijën gjithçka në rregull?

Për fat jetojmë në kohën kur për shumë pyetje mund të kemi edhe përgjigje, nëse e bëni një nga testet prenatale.

Më te perdorurit janë amniocenteza, kontrolli i translucencës nuhale dhe NIPT (testi prenatal joinvaziv). Më i fundit – është më i riu dhe më i kërkuari kohët e fundit, dhe në vijim po shpjegojme përparësitë e tij.

Çfarë është në të vërtetë testi prenatal Nifty?

Nifty është jashtëzakonisht i thjeshtë, një test prenatal joinvaziv i cili përdoret për zbulimin e rrezikut e ekzistencës së çrregullimeve kromozomale – mes tyre Sindromën Down, Edward dhe Patau. Saktësia e testit gjatë zbulimit të këtyre tri trisomive është më e lartë se 99%.

Për realizimin e testit nevojiten vetëm 10 ml gjak nga nëna, i cili përmban fragmente të ADN-së së foshnjës. Procedura nuk paraqet rrezik për nënën si dhe foshnjën.

Gjaku dërgohet në laborator dhe rezultatet janë të gatshme brenda një jave. Kjo do të thotë se sigurisht në javën e 11 të shtatzënisë do ta njihni foshnjën tuaj shumë më mirë.

Nëse testi tregon rrezik të lartë për ndonjë çrregullim kromozomal, ka akoma shumë kohë për konfirmim të rezultatit me metoda tjera që i rekomandon gjinekologu i juaj.

Si dallon Nifty nga testet e tjera dhe cila janë përparësitë e tij?

Testi i matjes së translucencës nuhale realizohet në kohën kur bëhet Nifty, është joinvaziv dhe më i lirë. Për fat të keq është edhe më pak i saktë.

Saktësia e kontrollit të translucencës nuhale te zbulimi i Sindromës Down është rreth 60% nëse kontrolli kombinohet me analizat e gjakut, saktësia rritet në 70%.

Te kontrolli i translucencës nuhale kemi mundësinë e rezultateve të shpeshta fals pozitive. Te shtatzënat që i janë mbi 30 vjec, pjesa e marjes së rezultateve false pozitive është 4%. Kjo përqindje rritet kur nëna është më në moshë. Tek testet NIPT është numri shumë më i vogël i rezultateve të fals pozitive – rreth 0,14%.

Amniocenteza është në mes të tre veprimeve të cilat përdoren si metodë përfundimtare e diagnostifkimit, kjo do të thotë se vërtetohet apo nuk vertetohet me siguri prania e parregullsive kromozomale. Prandaj rekomandohet si kontroll shtesë në rastet e rrezikut të lartë te testit NIPT.

Kontrolli  me amniocentezë ka dy karakteristika të rëndësishme për nënat e ardhshme, testi kryhet mes javës së 16-20 të shtatzënisë, pritja për rezultatet zgjat më shumë. Shtatzëna i merr rezultatet rreth javës së 23-të të shtatzënisë. Kjo do të thotë që gati tre muaj e pret më gjatë përgjigjen, nëse vendos ta bësh amniocentezën.

Problem më i madh është procedura invazive e amniocentezës, që në përqindje të konsiderueshme rrezikon abortin spontan. Për shkak të kësaj ia vlen të kryhet testi Nifty.

Janë të gjitha këto arsye që kemi popullaritet kaq të madh të testit Nifty, i cili është shumë i pëlqyer dhe i rekomanduar midis shtatzënave që e kanë kryer dhe gjithashtu tani rekomandohet çdo herë e më shumë nga ana e gjinekologëve.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqifpërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X