loading

Cfare i shkakton te vjellat e mengjesit?

0 0

Ah të vjellat e mëngjesit! Duket se janë makthi i të gjitha grave shtatzana, madje janë ato që e bëjnë perdiudhën e fillimit të shtatzanisë të duket e “tmerrshme”.

Por cilët janë faktorët që i shkaktojnë këto të vjella?

Ky problem prek rreth 70-80% të grave shtatzana dhe shkaktohen nga kombinimi i shumë faktorëve duke përfshirë hormone, ushqyerjen e gruas, faktorin gjenetik dhe ndonjëherë edhe praninë e një bakteri në stomak.

Le t’i specifikojmë:

  • Kanë qëllim mbrojtës. Organizmi vepron duke nxjerrë jashtë ushqimet që konsiderohen të dëmshëm për fetusin. Disa ushqime si mishi, veza, peshku, etj, mund të kenë patogjenë të dëmshëm nëse ata nuk janë ruajtur në kushtet e duhura ose nuk janë gatuar në mënyrën e duhur.
  • Teoria e dytë ka lidhje me ndryshimin e nivelit të hormoneve por edhe me uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Rritja e nivelit të kortizolit ul sheqerin dhe shkakton të vjella. Kjo është një arsye pse mjekët këshillojnë të hani shpesh dhe nga pak në mënyrë që niveli i sheqerit të rregullohet.
  • Të vjellat mund të jenë gjenetike. Nuk mund të themi se ky faktor ndikon 100% në të vjellat e mëngjesit por ka një ndikim të madh se bashku me mënyrën e të ushqyerit.
  • Faktorë të tjerë. Të tillë mund të jenë migrena që gruaja ka pasur edhe më parë, e cila në disa raste lidhet edhe me mungesën e magnezit etj.

Zakonisht këto të vjella zgjasin deri në javën 12-14 por në rastet më ekstreme mund të zgjasin edhe gjatë gjithë shtatzanisë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ishemia në shtatzani, rastet kur...

Gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, rreziku i goditjes në tru rritet. Të rralla, por serioze Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Zemrës, incidenca e goditjes ishemike dhe hemorragjike është...

Artikull i Sponsorizuar| Çfarë ofron...

Është shumë i besueshëm, testi më cilësor i cili përcakton parregullsitë kromozomale tek fetusi. Është plotësisht i sigurt, sepse për realizimin e testit nevojitet vetëm gjaku i marrë nga vena...

Mjekët nuk u dhanë shpresa,...

Ellonn Smartt, lind në javën e 23-të Historia e Ellonn Smartt, një vajzë njëzet e pesë vjeçare që lindi fëmijën e saj të dytë në javën 23-të, bëri xhiron e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X