Analizat e zakonshme per fertilitetin

0 0

Analizat per grate
Analizat e zakonshme qe nje grua me probleme infertiliteti duhet te kryeje perfshijne analiza gjaku, te cilat ndihmojne mjekun specialist per te krijuar nje ide te pergjithshme mbi cilesine e vezoreve tuaja. Ne varesi te rastit, mund te jete e nevojshme te kryhet edhe ekzaminimi i mitres apo i tubave te fallop-it, e cila realizohet me ndihmen e nje grafie te vecante te quajtur HSG.
Lista e analizave qe jane te nevojshme per gruan:
– Hormoni Folikulo-Stimulues (FSH) dhe estradioli ne diten e 2-3 te ciklit.
– Prolaktina
– Hormoni Anti-Mullerian (AMH)
– Hormoni Stimulues i Tiroides (TSH)
– Grupi i gjakut
– Analiza per HIV, hepatit B, hepatit C, sifilis
– Histerosalpingogram (HSG)
– Histeroskopi
– Laparoskopi
Lista e analizave qe jane te nevojshme per meshkujt:
– Analiza e spermes
– Analiza ne gjak si: analiza per hepatit B, hepatiti C, HIV.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X