A është shqetësuese gjakderdhja e tepërt gjatë lindjes?

0 1

Gjakderdhja e tepërt nga mitra i referohet humbjes së më shumë se 1.1 litra gjaku ose simptomave të humbjes së konsiderueshme të gjakut që ndodhin brenda 24 orëve pas lindjes.

Pas lindjes së foshnjës, gjakderdhja e tepërt nga mitra është një shqetësim i madh.

Zakonisht, gruaja humbet rreth 0.5 litra gjak gjatë dhe pas lindjes vaginale. Gjaku humbet sepse disa enë gjaku hapen kur placenta shkëputet nga mitra. Tkurrjet e mitrës ndihmojnë në mbylljen e këtyre enëve derisa enët të mund të shërohen. Në mënyrë tipike, lindja me prerje cezariane rezulton në rreth dyfishin e humbjes së gjakut sesa lindja vaginale, pjesërisht sepse lindja kërkon një prerje në mitër dhe shumë gjak derdhet në mitër gjatë shtatzanisë.

Humbja e gjakut konsiderohet e tepërt nëse një nga sa vijon ndodh brenda 24 orëve nga lindja:

 • Humben më shumë se 1.1 litër gjak.
 • Gruaja ka simptoma të humbjes së konsiderueshme të gjakut, si presion të ulët të gjakut, rrahje të shpejta të zemrës, marramendje, marramendje, lodhje dhe dobësi.

Humbja e tepërt e gjakut zakonisht ndodh menjëherë pas lindjes, por mund të ndodhë deri në 1 muaj pas lindjes.

Shkaqet

Shkaku më i zakonshëm i gjakderdhjes së tepërt gjatë lindjes është:

 • Një mitër që nuk fillon të tkurret pas lindjes, por përkundrazi mbetet e lirshme dhe e shtrirë (një gjendje e quajtur atoni e mitrës).

Kur mitra nuk fillon të tkurret pas lindjes, enët e gjakut që u hapën kur u shkëput placenta vazhdojnë të rrjedhin gjak.

Kontraktimet mund të dëmtohen në situatat e mëposhtme:

 • Kur mitra është shtrirë shumë—për shembull, nga shumë lëngje amniotike në mitër, nga disa fetuse (lindje të shumëfishta) ose nga një fetus shumë i madh.
 • Kur lindja ishte e zgjatur, jonormale ose e shpejtë.
 • Kur një grua ka lindur pesë ose më shumë fëmijë.
 • Kur është përdorur një anestezik relaksues i muskujve gjatë lindjes.
 • Kur membranat rreth fetusit janë të infektuara (i quajtur infeksion intra-amniotik).

Gjakderdhja e tepërt mund të rezultojë gjithashtu kur ndodhin:

 • Kur vagina ose qafa e mitrës është hapur shumë gjatë lindjes.
 • Kur prerja e bërë gjatë një epiziotomie shtrihet shumë larg.
 • Kur një grua ka një çrregullim të gjakderdhjes që ndërhyn në koagulim.
 • Kur infeksioni intra-amniotik çon në infeksion të mitrës (i quajtur endometrit).
 • Kur një pjesë e placentës mbetet brenda mitrës pas lindjes.
 • Rrallë, kur mitra çahet ose kthehet në pozicion të përmbysur.

Gjakderdhja e tepërt pas një lindjeje mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes së tepërt pas lindjeve të mëvonshme.

Fibroidet në mitër gjithashtu mund të rrisin rrezikun.

Diagnoza

 • Vlerësimi i mjekut

Diagnoza e hemorragjisë pas lindjes bazohet në vëzhgimin nga afër të sasisë së gjakderdhjes. Vagina dhe perineumi ekzaminohen për të kontrolluar nëse mund të kenë nevojë të riparohen. Mjekët shtypin butësisht barkun e gruas për të ndjerë mitrën dhe për të përcaktuar nëse është e fortë. Një mitër e butë mund të nënkuptojë që mitra nuk po tkurret siç duhet dhe gjaku po mblidhet brenda mitrës. Monitorimi i shenjave vitale të gruas, si presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës, mund t’i ndihmojë mjekët të përcaktojnë nëse humbja e gjakut është e tepërt. Një rënie e presionit të gjakut ose një rrahje e shpejtë e zemrës mund të tregojë gjakderdhje të tepërt.

Parandalimi

Përpara se një grua të fillojë lindjen, mjekët marrin masa për të parandaluar ose për t’u përgatitur për gjakderdhje të tepërt pas lindjes. Për shembull, ata përcaktojnë nëse gruaja ka ndonjë gjendje që rrit rrezikun e gjakderdhjes (si lëngu i tepërt amniotik ose çrregullimi i gjakderdhjes). Këto kushte trajtohen nëse është e mundur.

Nëse gruaja ka një grup gjaku të pazakontë, mjekët sigurohen që grupi i saj i gjakut të jetë i disponueshëm.

Lindja duhet të jetë e ngadalshme dhe sa më e butë që të jetë e mundur. Mjekët zakonisht i japin gruas oksitocinë përmes një linje intravenoze ose e injektojnë atë në një muskul. Oksitocina ndihmon në kontraktimin e mitrës dhe ndihmon në uljen e humbjes së gjakut.

Kur lind placenta, mjekët e kontrollojnë atë për të përcaktuar nëse është e plotë. Nëse është jo e plotë, fragmentet që mbeten në mitër (të cilat mund të shkaktojnë gjakderdhje) hiqen me dorë.

Pas nxjerrjes së placentës, gruaja monitorohet për të paktën 1 orë për t’u siguruar që mitra është tkurrur dhe për të vlerësuar gjakderdhjen.

Trajtimi

 • Masazh i mitrës
 • Ilaçe për të ndihmuar në tkurrjen e mitrës
 • Lëngjet e dhëna me venë (intravenoz)
 • Ndonjëherë një transfuzion gjaku
 • Heqja e çdo fragmenti të mbetur të placentës
 • Ndonjëherë një procedurë për të kompresuar arteriet në mitër

Nëse shfaqet gjakderdhja e tepërt, gruas i bëhet masazh mitrës duke shtypur barkun e saj dhe i jepet oksitocinë në mënyrë të vazhdueshme përmes një linje intravenoze. Këto masa ndihmojnë në tkurrjen e mitrës. Gruas i jepen gjithashtu lëngje në mënyrë intravenoze për të ndihmuar në rivendosjen e sasisë së lëngjeve në qarkullimin e gjakut. Nëse gjakderdhja vazhdon, jepet edhe një ilaç tjetër që ndihmon në tkurrjen e mitrës. Këto barna mund të injektohen në një muskul, të vendosen si tabletë në rektum ose, gjatë lindjes cezariane, të injektohen në mitër.

Gruaja mund të ketë nevojë për transfuzion gjaku.

Mjekët kërkojnë shkakun e gjakderdhjes së tepërt. Mitra mund të ekzaminohet për të parë nëse ka mbetur ndonjë fragment i placentës. Çdo fragment që mbetet në mitër hiqet me dorë. Rrallëherë nevojitet dilatim dhe kuretazh për të hequr këto fragmente. Në këtë procedurë, një instrument i vogël, i mprehtë (kuretë) kalohet përmes qafës së mitrës (e cila zakonisht është ende e hapur nga lindja). Kureta përdoret për të hequr fragmentet e mbajtura. Kjo procedurë kërkon një anestezi.

Nëse mitra nuk mund të stimulohet për t’u tkurrur dhe gjakderdhja vazhdon, arteriet që furnizojnë gjakun në mitër mund të duhet të kompresohen për të ndaluar rrjedhjen e gjakut. Procedurat që mund të përdoren përfshijnë si më poshtë:

 • Një tullumbace mund të futet në mitër dhe të fryhet.
 • Një mjek mund të vendosë qepje (qepje) rreth fundit të mitrës—një procedurë që kërkon kirurgji abdominale.
 • Një pajisje që aplikon thithje të butë në mitër dhe në këtë mënyrë ndihmon në tkurrjen e mitrës mund të vendoset në mitër.

Procedurat e përdorura zakonisht nuk shkaktojnë infertilitet, anomali në menstruacione ose probleme të tjera të qëndrueshme. Ndonjëherë arteriet që furnizojnë mitër me gjak duhet të bllokohen në mënyrë kirurgjikale ose duke futur material përmes kateterëve në arterie. Heqja e mitrës (histerektomia) është rrallë e nevojshme për të ndaluar gjakderdhjen.


 1. Inscreva-se

  Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X