Pemët kanë efekt pozitiv në shëndetin mendor të fëmijëve

0 0

Një shëtitje apo një pasdite e kaluar me fëmijët mes gjelbërimit na bën mirë jo vetëm ne, por edhe shëndetit të tyre mendor. Duhet ta keni parasysh kur organizoni kohën tuaj të lirë me familjen.

Aftësitë njohëse përmirësohen

Sipas një grupi studiuesish nga Kolegji Universitar i Londrës dhe Imperial College, ata që kalojnë shumë kohë mes pemëve zhvillojnë aftësi njohëse më të mira dhe janë më pak të prirur për të zhvilluar çrregullime të sjelljes dhe mendore gjatë gjithë jetës së tyre.

Pemët mund të ndihmojnë procesin e zhvillimit neuronal tek fëmijët. Studimi, i kryer me mbi 3,568 fëmijë, të moshës 9 deri në 15 vjeç që jetonin në Londër dhe përreth saj, tregoi se fëmijët që kaluan më shumë kohë në gjelbërim treguan aftësi njohëse të përmirësuara dhe shëndet të përgjithshëm mendor më të mirë në moshën e adoleshencës.

Terapi relaksuese

Livadhet, lumenjtë apo liqenet nuk duket se kanë të njëjtin efekt si pemët. “Këto rezultate sugjerojnë se jo të gjitha llojet e mjediseve natyrore mund të kontribuojnë në mënyrë të barabartë në këto përfitime shëndetësore”, shpjegon Mikaël Maes, autori i parë i studimit.

Studime të tilla duhet të merren parasysh për planifikimin urban. Preferimi i mjedisit natyror ndihmon ekosistemin, si dhe zhvillimin njohës dhe shëndetin mendor të të vegjëlve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Goditja në tru parandalohet me...

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali "Brigham...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Orari i gjumit për fëmijën...

Disa fëmijë 14 muajsh janë ende duke bërë dy dremitje, megjithëse shumë prej tyre do të kalojnë në vetëm rreth kësaj moshe. Por ky moment mund të marrë kohë edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X