Këshilla për të mos marrë më shumë peshë se ç’duhet në shtatzani

0 0

Dikur thuhej se shtimi i peshës gjatë shtatzanisë duhej të ishte rreth një kilogram në muaj, për një total prej nëntë deri në dhjetë kilogramë gjatë gjithë shtatzanisë. Sot e dimë që gjërat nuk janë gjithmonë kështu. Pesha e mitrës me lëngun amniotik dhe placentën, fetusi që rritet ditë pas dite, shtresat shtesë të yndyrës që duhet të përbëjnë një rezervë ushqyese çojnë në një rritje mesatare të peshës prej dymbëdhjetë kilogramësh.

Sa peshë merrni muaj pas muaji

Shtimi i peshës gjatë shtatzanisë nuk ka një ndryshim linear, ndryshon në varësi të tremujorit dhe është gjithashtu shumë i ndryshëm nga një grua në tjetrën. Në tremujorin e parë fitohet pak peshë, nga një e gjysmë deri në dy kilogramë me një mesatare prej 500-600 gramësh në muaj. Megjithatë, shpesh, në tremujorin e parë disa gra nuk shtojnë, madje disa humbin peshë. Ndodh kur vuani nga të përzierat intensive, që parandalojnë ushqyerjen e duhur dhe ndonjëherë edhe marrjen e lëngjeve. Sigurisht që nuk është një gjendje ideale për mirëqenien e gruas dhe fëmijës, prandaj duhet të diskutohet me gjinekologun. Tremujori i dytë është ai që shënon shtimin më të madh të peshës, nga rreth katër në gjashtë kilogramë që është ekuivalente me 350-450 gramë në javë, ndërsa në tremujorin e fundit fitoni rreth tre kilogramë, maksimalisht katër me një ndarje prej 200-300 gramë në javë.

Pesha fillestare ka shumë ndikim

Shtimi ideal i peshës në shtatzëni duhet të jetë rreth dymbëdhjetë kilogramë, por ka gra që shtojnë vetëm tetë ose nëntë kilogramë, ndërsa të tjerat i kalojnë pesëmbëdhjetë. Nënat e ardhshme që ishin mjaft të dobëta para ngjizjes kanë tendencë të shtojnë më shumë peshë dhe mund të shtojnë deri në 18 kilogramë. Nga ana tjetër, gratë që janë tashmë mbipeshë, duhet të përpiqen të mos fitojnë shumë, veçanërisht në muajt e parë të shtatzënisë, duke mbajtur gjashtë deri në dhjetë kilogramë shtesë si një limit maksimal. Sipas ekspertëve, shtimi i tepërt i peshës rrezikon të lindë një foshnjë shumë e madhe, e ekspozuar me kalimin e kohës ndaj problemeve metabolike. Për këtë arsye është e rëndësishme që, gjatë ekzaminimeve gjinekologjike të çdo muaji, mjeku të kontrollojë peshën e gruas, për të parë nëse ajo po fiton rregullisht. Rreziqet nuk janë vetëm për foshnjën, por edhe për nënën si për shembull diabeti gestational apo hipertensioni.

Dieta e duhur për t’u ndjekur

Mënyra më e mirë për të mos shtuar shumë peshë, duke i siguruar fëmijës dhe trupit tuaj ushqyesit e nevojshëm, është të ndiqni një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar. Dy ose tre herë në ditë mund të konsumoni drithëra të tilla si bukë, makarona, oriz,kus cous, në versionin integral që lufton kapsllëkun nga i cili vuajnë shumë gra shtatzëna. Nga ana tjetër, ëmbëlsirat duhet të jenë të kufizuara, të cilat shkaktojnë një rritje të sheqerit në gjak përgjegjës për diabetin gestacional dhe nuk sigurojnë lëndë ushqyese të vlefshme. Frutat dhe perimet duhet të jenë rregullisht në tryezë, mundësisht pa lëvore dhe të lahen me kujdes ose madje të gatuara, për të shmangur rrezikun e prekjes nga toksoplasmoza. Sidoqoftë, ato nuk mund të mungojnë sepse sigurojnë minerale dhe vitamina të rëndësishme.

Mishi i bardhë dhe i kuq janë të rëndësishëm si për proteinat ashtu edhe për hekurin që lufton aneminë. Peshku, i gatuar në furrë, siguron proteina, fosfor dhe acide yndyrore të pangopura të tipit omega 3, të cilat ndihmojnë në zhvillimin e sistemit nervor fetal. Qumështi, kosi, djathi janë të rëndësishëm sepse janë të pasura me kalcium dhe proteina. Alkooli duhet të shmanget absolutisht pasi është i dëmshëm për fetusin dhe kripa duhet të jetë e kufizuar: nuk shkakton shtim në peshë gjatë shtatzanisë por nxit mbajtjen e lëngjeve dhe rrit presionin e gjakut.

A e dini se?

Aktiviteti i rregullt fizik ndihmon gjithashtu për të kontrolluar shtimin në peshë. Nëse shtatzënia po shkon mirë, mund të ecni, të praktikoni gjimnastikë të moderuar. Sporti është gjithashtu një mënyrë për të luftuar diabetin gestacional.

Lexo edhe: Jam mbipeshë, a është normale të humbas peshë në shtatzani pa u përpjekur?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Goditja në tru parandalohet me...

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali "Brigham...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Orari i gjumit për fëmijën...

Disa fëmijë 14 muajsh janë ende duke bërë dy dremitje, megjithëse shumë prej tyre do të kalojnë në vetëm rreth kësaj moshe. Por ky moment mund të marrë kohë edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X