Jam mbipeshë, a është normale të humbas peshë në shtatzani pa u përpjekur?

0 0

 

Për shumë gra shtatzëna, pesha gjatë kësaj periudhe është një nga “shqetësimet” kryesore të përditshmërisë së tyre.

A është normale të humbasësh peshë në shtatzani, pa u përpjekur?

Po. Ju mund të humbni peshë pa u përpjekur, veçanërisht në tremujorin e parë.

Në fazën e hershme të shtatzanisë suaj, të vjellat mund të pakësojnë oreksin. Ju mund të humbni disa kalori nëse jeni mjaft të pafuqishëm nga të vjellat.

Nëse keni vendosur të ndryshoni stilin e jetës suaj, të bëni stërvitje dhe të hani më mirë, mund të gjeni veten me më pak yndyrë në trup.

Fëmija juaj ende do të marrë të gjitha energjitë që i nevojiten. Ju keni një rezervë shtesë të kalorive në yndyrë të ruajtur. Pra, ndërsa fëmija juaj rritet, është mirë që ju të mbani peshën e njëjtë ose të humbni pak. Çështja kryesore është të hani mirë e të mos mbani dietë gjatë shtatzanisë.

Nuk ka udhëzime të prera sesa peshë është mirë të fitoni në shtatzani, sidomos muajt e fundit që do të ndiheni e rënduar, sepse peshën e merr fëmija që po zhvillohet dhe bëhet gati për të lindur.

  • Nëse keni një IMT midis 25 dhe 29, duhet të shtoni midis 7kg dhe 11kg.
  • Nëse keni një IMT prej më shumë se 30, ju duhet të fitoni midis 5kg dhe 9kg.

Lexo edhe: Jam mbipeshe, a kam rrezik te larte te abortoj?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X