Jam mbipeshë, a kam rrezik të lartë të abortoj?

0 0

Për fat të keq, studimet e deritanishme kanë treguar se të qenit mbi peshë rrit rrezikun e një aborti në muajt e parë të shtatzanisë ose të aborteve të përsëritura.

Ende nuk ka një shpjegim për këtë dukuri dhe specialistët shprehen se nevojiten kërkime të mëtejshme për të arritur në një konkluzion më të qartë.

E vërteta e hidhur është që abortet spontane ndodhin shpesh. Pas një rezultati pozitiv në testin e shtatzanisë, shanset janë që një në pesë shtatzani të përfundojë në abort gjatë 12 javëve të para. Kjo është periudha kur ndodh pjesa më e madhe e aborteve.
Problemet me mbipeshën janë gjithashtu të lidhura me sindromën ovarian polycystic (PCOS). PCOS është një gjendje hormonale që ndikon në funksionimin e vezoreve. Edhe abortet kanë më shumë gjasa të ndodhin nëse keni PCOS.

Lexo edhe: A eshte normale te humbas peshe gjate shtatzanise?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X