loading

Helmimi i fëmijëve në shtëpi, masat që duhet të merrni

0 0

 

Fëmijët janë nga natyra kureshtarë, nuk e dinë ndjenjën e rrezikut dhe duan të eksplorojnë botën përreth tyre: një kombinim që i bën fëmijët protagonistë të episodeve qesharake, të paimagjinueshme, por ndonjëherë edhe të rrezikshme. Më e zakonshmja? Helmimi.

Në 88% të rasteve, helmimi akut i fëmijëve ndodh brenda shtëpisë, shpesh kur prindërit i mbikëqyrin më pak për fëmijët e tyre, sepse ata angazhohen në diçka tjetër. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të merren disa masa paraprake.

Së pari, është një ide e mirë të ruani barnat dhe produktet e rrezikshme, të tilla si detergjente dhe pastrues, në vende që nuk janë lehtësisht të arritshme për fëmijët, për shembull në rafte të larta ose në sirtarë të mbyllur. Madje është mirë edhe të eliminoni çdo bimë të rrezikshme që fëmijët mund t’i ngatërrojnë për karamele. Sa për ushqimin, kushtojini vëmendje ruajtjes së duhur të tyre.

Çfarë duhet të bëni në rast urgjence

Simptomat kryesore që mund të çojnë në dyshime janë për përziera, të vjella, takikardi, dhimbje koke etj. Në rastet më serioze mund të ketë humbje të vetëdijes dhe konvulsione. Çrregullimet mund të shfaqen menjëherë pas gëlltitjes ose brenda 12-48 orëve. Çfarë duhet të bëni në këto raste? “Përballë një dyshimi për helmim është e domosdoshme identifikimi i llojit të substancës toksike dhe menjëherë konsultohuni me pediatrin ose shkoni në urgjencë.

Gjithmonë mbani karbonin aktiv në shtëpi, të dobishme për ndihmën e parë të të gjitha helmimeve akute, përveç atyre për shkak të substancave acide.

Lexo edhe: Kur mund ta le femijen pa mbikqyrje ne shtepi?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni që fëmija juaj të...

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta,...

Pjepër jeshil apo portokalli, cili...

Të dyja këto fruta janë varietete të ndryshme të të njëjtit lloj me disa dallime mes tyre. Përfitimet shëndetësore Edhe pjepri jeshil edhe ai i verdhë përmbajnë shumë vitamina, minerale...

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Bashkëshorti i lumtur ju zgjat...

Shumica e çifteve do të pranonin se lumturia e bashkëshortit të tyre u sjell gëzim në një farë mase, dhe kjo kënaqësi, jo vetëm që mund të sjellë një jetë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X