loading

Helmimi i fëmijëve në shtëpi, masat që duhet të merrni

0 0

 

Fëmijët janë nga natyra kureshtarë, nuk e dinë ndjenjën e rrezikut dhe duan të eksplorojnë botën përreth tyre: një kombinim që i bën fëmijët protagonistë të episodeve qesharake, të paimagjinueshme, por ndonjëherë edhe të rrezikshme. Më e zakonshmja? Helmimi.

Në 88% të rasteve, helmimi akut i fëmijëve ndodh brenda shtëpisë, shpesh kur prindërit i mbikëqyrin më pak për fëmijët e tyre, sepse ata angazhohen në diçka tjetër. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të merren disa masa paraprake.

Së pari, është një ide e mirë të ruani barnat dhe produktet e rrezikshme, të tilla si detergjente dhe pastrues, në vende që nuk janë lehtësisht të arritshme për fëmijët, për shembull në rafte të larta ose në sirtarë të mbyllur. Madje është mirë edhe të eliminoni çdo bimë të rrezikshme që fëmijët mund t’i ngatërrojnë për karamele. Sa për ushqimin, kushtojini vëmendje ruajtjes së duhur të tyre.

Çfarë duhet të bëni në rast urgjence

Simptomat kryesore që mund të çojnë në dyshime janë për përziera, të vjella, takikardi, dhimbje koke etj. Në rastet më serioze mund të ketë humbje të vetëdijes dhe konvulsione. Çrregullimet mund të shfaqen menjëherë pas gëlltitjes ose brenda 12-48 orëve. Çfarë duhet të bëni në këto raste? “Përballë një dyshimi për helmim është e domosdoshme identifikimi i llojit të substancës toksike dhe menjëherë konsultohuni me pediatrin ose shkoni në urgjencë.

Gjithmonë mbani karbonin aktiv në shtëpi, të dobishme për ndihmën e parë të të gjitha helmimeve akute, përveç atyre për shkak të substancave acide.

Lexo edhe: Kur mund ta le femijen pa mbikqyrje ne shtepi?

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Bebet e lindura nga operacionet...

Studimi tregoi që foshnjat e lindura në mënyrë vaginale marrin pjesën më të madhe të dozës së tyre fillestare të baktereve nga nëna e tyre, ndërsa foshnjat e lindura me...

20 Komplikimet e zakonshme pas...

Sidoqoftë, për shumë gra, problemet nuk mbarojnë këtu. Ka disa ndërlikime pas lindjes që mund të ndikojnë tek ju fizikisht, mendërisht, si dhe emocionalisht. Ky artikull do t'ju ndihmojë të...

Truri i fëmijëve zhvillohet shumë...

Përpunimi i gjuhës që lejon një korrespodencë të përsosur midis fjalës dhe objektit fillon shumë më herët sesa mendohej më parë. Ky është rezultati i një studimi të bërë nga...

Po lindte fëmijën e tretë,...

Bota e medias është tronditur ditën e sotme pas publikimit të lajmit se gazetarja e RTK-së, Ardita Sylejmani, ka ndërruar jetë. Mësohet se gazetarja ka ndërruar jetë në Budapest të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X