Dieta mesdhetare lufton edhe impotencën te meshkujt

0 0

Dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e vuajtjes nga impotenca mashkullore. Është rezultat i një studimi amerikan, botuar në Jama Netëork Open, përballë një sondazhi të filluar në 1986 me mbi 21,000 burra.

Analizimi i zakoneve të të ngrënit dhe të jetuarit për mbi 30 vjet

Nga mostra e studiuar, u mblodhën sa vijon:

Zakonet e të ngrënit në aspektin e cilësisë dhe sasisë së ushqimit të marrë çdo 4 vjet;

Stilet e jetesës, ilaçet e marra dhe gjendja e përgjithshme e shëndetit çdo 2 vjet.

Qëllimi i studimit

Ndryshe nga shumica e studimeve që kanë të bëjnë me faktorë rreziku që mund të shkaktojnë probleme me impotencën mashkullore, ky studim i madh amerikan donte të analizonte një ekzistencë të mundshme të faktorëve mbrojtës, siç është ushqimi, drejt mosfunksionimit erektil, veçanërisht tek burrat e moshuar.

Marrëdhënia midis vështirësive të ereksionit dhe diabetit, hipertensionit, hiperlipidemisë, mbipeshës, sindromës metabolike tani është provuar, sepse këto sëmundje shpesh shoqërohen me një ulje të testosteronit, i cili shkakton inflamacion sistemik dhe një ndjeshmëri më të ulët ndaj insulinës.

Për më tepër, rënia e testosteronit favorizon ruajtjen e dhjamit në bark, duke nxitur kështu një prodhim më të madh të citokinave pro-inflamatore. Kjo ulje gjithashtu mund të ndikojë negativisht në shëndetin e enëve, të cilat ulin aftësinë për tu zgjeruar, një faktor themelor për mekanizmin e ereksionit.

Dieta mesdhetare

Perimet, pemët e freskëta dhe të thata, bishtajoret, peshku, vaji i ullirit ekstra i virgjër, farat e lirit ndikojnë pozitivisht në aftësitë seksuale të meshkujve. Sipas studiuesve, ushqimet e modelit mesdhetar nuk duhet të mungojnë kurrë në tryezë për veprimin e tyre të fuqishëm inflamator, si dhe për aftësinë e tyre për të mbrojtur nga sëmundjet kardiovaskulare, duke favorizuar elasticitetin e enëve dhe duke ulur rrezikun e mbipeshes.

Cilat ushqime këshillohet të reduktohen

Profesori Scott Bauer, referues i studimit, gjithashtu rekomandon kufizimin e konsumit të:

  • Sheqernave të thjeshtëa;
  • Yndyrnave të ngopura, të tilla si djathëra yndyror, qumësht me yndyrë të plotë, mish i kuq, vezë, produkte industriale që i përmbajnë ato;
  • Kripë (maksimumi 5 gram në ditë në total, sipas rekomandimeve të OBSH).

Perimetri i belit të meshkujve më i madh se 94 cm shoqërohet me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, mbipeshës. OBSH rekomandon të mbahet nën këtë vlerë. Nga ana tjetër, tek gratë rekomandohet një madhësi e belit më pak se 80 cm.

Lexo edhe: 9 receta të lehta mesdhetare nga humusi me panxhar tek patëllxhani me sallatë kapreze


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Prishja e dhëmbëve në shtatzani,...

Kur jeni duke pritur një fëmijë, me të drejtë shqetësoheni për ekzaminimet gjinekologjike, skanimet me ultratinguj, testet e gjakut. Sidoqoftë, shëndeti i dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve gjithashtu ka rëndësinë...

Dhimbja e kokës te fëmijët,...

Mendohet se dhimbjet e kokës tek fëmijët nuk janë një problem, se fëmijët vuajnë prej tyre vetëm kur kanë ftohje ose që e sajojnë për të tërhequr vëmendjen. I gjithë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X