loading

A mund të ovuloj më shumë se një herë në muaj?

0 0

 

Po planifikoni të keni një fëmijë? Rezultati negativ në testin e shtatzënisë ju shkakton netë pa gjumë? A shqetësoheni se mund të humbni kohën e çmuar duke pritur që cikli juaj i ovulacionit të kthehet në favorin tuaj? A jeni të vetëdijshme se ovulimet e shumëfishta tashmë janë një realitet?

Nëse jeni duke planifikuar në mënyrë aktive që të ngjizni një fëmijë së shpejti, tema e ovulacionit ndoshta është në mendjen tuaj 24/7 dhe keni arsye për këtë! Faza juaj pjellore është me rëndësi vitale në planifikimin e shtatzënisë.

A mund të ovuloni më shumë se një herë në muaj? Është një fakt universal që femrat ovulojnë vetëm një herë në muaj ose një cikël, por studimet e fundit thonë ndryshe. Sipas një hulumtimi të kryer në Shtetet e Bashkuara, gratë ka gjasa të ovulojnë më shumë se një herë në muaj.

Si funksionon ovulacioni?

Ovulacioni është një pjesë e rëndësishme e ciklit menstrual të gruas, ku një folikul i pjekur ovarian shkarkon një vezë të suksesshme, ocite ose gamete femërore. Veza udhëton poshtë tubave të Fallopit ku fekondimi mund të ndodhë nëse takon një spermatozoid. Shumica e grave planifikojnë konceptimin bazuar në kalendarin e ovulacionit, pasi i ndihmon ato të identifikojnë ditët e tyre më pjellore.

Afati i një ovulacioni tipik

Ovulacioni është periudha më pjellore kur qafa e mitrës prodhon një lëng të hollë lubrikues dhe fuqizon spermën për të udhëtuar më shpejt drejt vezës. Një ovulacion tipik ndodh një herë në çdo cikël menstrual.

Ovaret do të prodhojnë qeliza që mbajnë vezë ose ‘folikula’.

Këto folikula mundësojnë prodhimin e një veze pjellore.

Sapo spermatozoidi arrin vezën, fekondimi ndodh duke rezultuar në shtatzëni.

Gjetjet e fundit mbi trajtimet e fertilitetit

A është e mundur të ovuloni më shumë se një herë në muaj? Pra, gjykimet në kohë reale në klinikat e fertilitetit deklarojnë mundësinë e grave që të ovulojnë më shumë se një herë në muaj.

Ekspertët mjekësorë tani janë të mendimit se progesteroni vepron si një katalizator për ovulacione të shumta në një cikël.

Corpus Leuteum mund të sekretojë ndonjëherë një hormon riprodhues të quajtur hormon luteinizues.

Hormonet e sekretuara, domethënë progesteroni dhe hormoni luteinizues vendosin frekuencën e ovulacionit.

Ekspertët gjithashtu mendojnë se nëse sistemi riprodhues prodhon një gjëndër dominante gjatë një cikli të vetëm, mund të shkaktojë konceptim të dyfishtë duke mundësuar dy vezore që lëshojnë vezë në një muaj të vetëm.

Faktorët që rrisin probabilitetin e ovulacionit të dyfishtë ose më shumë

A mund të ovuloni më shumë se një herë në muaj? Procesi i ovulacionit është aq i paparashikueshëm sa shtatzënia. Nuk ka asnjë garanci se kur mund të ovuloni më shumë se një herë në një cikël të vetëm.

Shumë faktorë fizikë, emocionalë dhe të stilit të jetesës kontribuojnë në mundësinë.

Ka shanse të larta të ovulimit më shumë se një herë nëse jeni duke kaluar nëpër një trajtim të fertilitetit.

Mbajtja e gjurmës së ovulacionit të dyfishtë.

Nëse jeni të prirur për të gjetur shanset e ovulacionit të dyfishtë në një muaj të vetëm, duhet të konsultoheni me një specialist të fertilitetit. Duhet një ekspert i cili do të analizojë modelin tuaj të ovulacionit tërësisht në mënyrë që t’ju ndihmojë të krijoni.

Masat e përgjithshme për të aplikuar gjatë ovulacionit

Masat e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të kuptoni ciklin tuaj të ovulacionit dhe planifikoni më mirë shtatzëninë:

  • Qafa e mitrës do të prodhojë një lëng të pastër dhe të hollë që shtrihet mes gishtit tregues dhe gishtit të madh.
  • Llogaritni ditët tuaja pjellore bazuar në fillimin e periodave mujore.
  • Mbani shënim temperaturën e trupit gjatë ovulimit.
  • Rritni shanset e shtatzënisë me një marrëdhënie në kohën e duhur me partnerin tuaj.
  • Biseda me gjinekologun tuaj duhet të jetë e dobishme për të bërë maksimumin. Këshilla e mjekut tuaj do t’ju ndihmojë të kuptoni modelin tuaj të ovulacionit dhe të rrisni shanset e konceptimit.

Lexo edhe: Te njohim ditet e ovulimit

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

7 arsyet pse marrëdhëniet më...

Ideja për t'u martuar na bën pak të emocionuar dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë. Të jetosh së bashku me dikë që e do përgjithmonë duket e përsosur, por...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X