A është vaji i misrit i shëndetshëm?  Përfitimet dhe problemet që sjell

0 0

Vai i misrit është një vaj i rafinuar i përdorur gjerësisht në gatim dhe sidomos kur përdoren tiganët e thellë.

Vaji i misrit ka shumë përdorime të tjera dhe zakonisht përdoret edhe për qëllime industriale ose si përbërës në kozmetikë.

Misri duhet të kalojë përmes një procesi të rafinimit kompleks për të prodhuar vajin e misrit.

Ky proces i jep vajit shumë karakteristika unike, megjithëse jo të gjitha janë pozitive.

Vaji i misrit në ushqim

Vaji i misrit është 100% yndyrë, që nuk përmban proteina ose karbohidrate. Një lugë gjelle (15 ml) e vajit të misrit siguron:

Kalori: 122

Yndyra: 14 gramë

Vitamina E: 13% e referimit të përditshëm (RDI)

Gjatë procesit të nxjerrjes së vajit të misrit nga misri, shumë vitamina dhe minerale humbasin. Megjithatë, ky vaj ka një sasi të mirë të vitaminës E.

Vitamina E është një lëndë ushqyese e tretshme në yndyrë që vepron si një antioksidant anti-inflamator në trupin tuaj.

Antioksidantët janë komponimet që neutralizojnë molekulat e quajtur radikale të lira, të cilat mund të rrisin rrezikun e probleme si sëmundjet e zemrës, diabeti i tipit 2 dhe disa sëmundje kancerogjene.

Për më tepër, vaji i misrit është rreth 30-60% acid linoleik, një lloj i yndyrës omega-6.

Këto lloj yndyrash përfshijnë omega-6 dhe yndyrat omega-3. Këto të fundit lidhen me uljen e inflamacionit dhe shëndet më të mirë kur janë të pranishme në trupin tuaj në një raport prej rreth 4: 1 të omega-6 me omega-3 .

Vaji i misrit mund ta prishë këtë ekuilibër.

Vaji i misrit bën shumë tym nëse digjet, pasi fillon të nxehet  në temperaturën 232 ° C, dhe kjo e bën ideal për të skuqur ushqimet në mënyrë të përsosur pa lejuar që të digjen.

Vaji i misrit është gjerësisht i disponueshëm, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për gatimin në shtëpi. Ai mund të blihet pothuajse në  çdo dyqan ushqimor dhe përdoret në shumë mënyra.

Përfitimet e mundshme të vajit të misrit

  • Ky lloj vaji përmban përbërës që mund të rrisin shëndetin e zemrës, të tilla si phytosterols, vitaminë E, dhe acid linoleik.
  • Është i pasur me fitosterole, të cilat janë komponime me bazë bimore me një strukturë të ngjashme me kolesterolin e gjetur tek kafshët. Fitosterolët janë anti-inflamatorë, dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e problemeve të caktuara, siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti i tipit 2 dhe disa lloje kanceri.
  • Vaj i misrit ka një përmbajtje të lartë të fitosterolit në krahasim me disa vajra të tjera për gatime. Kjo substancë mund të ketë veti anti-tumorale.

A është vaji i misrit i shëndetshëm?

Vaji i misrit përmban disa përbërës të shëndetshëm si vitamina E dhe fitosterole, por në përgjithësi nuk konsiderohet një yndyrë e shëndetshme.

Kjo për shkak se është shumë i rafinuar dhe i pasur me yndyrën  omega-6 inflamatore që duhet të kufizohet në një dietë tipike perëndimore.

Ka shumë alternativa më të shëndetshme sesa vaji i misrit. Për shembull, vaji ekstra i virgjër i ullirit.

Lexo edhe: A mund t’i jap vaj peshku femijes?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X