Pernenat 14 Maj, 2021 0

Artikulimi i shkronjave

Mirmengjes. Kam djalin 4 vjec nuk me thot dot germen ‘R’ thot ‘ll’ ne vend te r ..kush ka pas si rasti im e thot vet me kalimin e kohes apo duhet ta dergoj te logopedia?

  1. Logopede Aurora Lushej

    Pershendetje, uroj te jeni mire. Ne kete moshe djali juaj duhet te kishte filluar te vendose tingullin /r/ ne fjale, mesa thoni qe e zevendeson me /ll/, do te thote qe nuk evendos gjuhen ne vendin e duhur, nuk e harkon gjuhen por e le te lirshme (sic eshte tek tingulli /ll/). Provoni te praktikoni vete disa fjale me /r/ dhe kujtojani se si duhet ta mbaje gjuhen (bejeni perpara pasqyres kete gje qe femija te shohe se si ju e mbani gjuhen) dhe praktikoni ne forme loje keto fjale. Ne rast se serish nuk shini ndryshime, konsultohuni nga afer me logoped.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X