Pernenat 1 Qershor, 2021 0

Vonesa ne te folur

Pershrndetje nena ❤️
Desha tju pys dicka
Kam djalin 28 muajsh dhe thot rreth 30 fjale pak ship pak italisht jetojm jasht
Dhe shkova te pediatra me coj tek logopedista dhe mori krejt infot rreth djalit dhe rritjes edhe me keshilloj gjeja par ta coj ne cerdhe tha se do e ndimoj shum dhe do te bejm disa seanca tha me ju prinderit qe tju mesojm per disa keshilla qe ta stimuloni sa me shum
Sepse i thash edhe asaj qe djali ka ndenjur vetem me mua ne shpi skemi pasur kontakte me njerz me kalamaj pasi pak kam qe jam ne kte zon dhe nuk njof njeri , i thash edhe qe djali esht pak nevrik nganjher don ti fai e vetja po me tha qe esht mosha e till plus edhe ngaqe sdi te shprehet
Tani pytja ime esht a do e ndimoj kopshti si thoni ju
Edhe a mundet qe kte vones e ka se ska stimulim shum vetem me mua ne shpi
A keni pasur dhe ju ndonje rast kshu edhe kan filluar te flasin kur shkojn 3 3 vjec e gjys sepse me duket sikur sdo flasi najher
Amon dhe ky autizmi qe lexojm neper internet na ka ber me fiksime
Esht femi i par jam vetem ktu dhe merzitem
Me falni u zgjata shum 😘
Anonim ju lutem

  1. Logopede Aurora Lushej

    Pershendetje, uroj te jeni mire. Ajo cfare duhet te vezhgoni eshte qe a i perdor femija juaj keto fjale ne funksion? A i thote spontanisht apo vetem me imitim? A komunikon me gjuhen e bebave dhe perdor gjeste, pra a arrin te komunikoje ne nje forme apo nje tjeter dhe te jete komunikim cilesor? Ne Itali e kane kete praktike qe fillimisht realizojne disa seanca keshilluese me prinderit, si duhet te silleni ju qe ta stimuloni me shume femijen tuaj e me pas shohin progresin, leri 2-3 muaj kohe ne cerdhe dhe nese serish nuk sheh ndryshim, na shkruaj. Ju uroj suksese!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X