Menu javore per bebe 10 muajsh ose me të mëdhenj

0 1

Kjo menu javore është krijuar për të plotësuar nevojat ushqimore të bebit në muajin e 10. Duke u bazuar në këtë menu ju do të mund të ndiheni më të sigurt, dhe dieta e vogëlushit tuaj do të jetë më e balancuar dhe e shëndetshme.

E hënë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me banane dhe copa dardhe të prera hollë-hollë
 • Pas mëngjesit → Copa ftutash të stinës ose lëng të freskët frutash
 • Dreka → Fileto pule dhe perimesh të furrës
 • Pasdite → Qumësht dhe copa frutash
 • Darka → Pure me patate të ëmbla, speca të kuq dhe dardhë
 • Përpara gjumit → Qumësht

E martë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Mollë me kanellë dhe kos
 • Pas mëngjesit → Copa ftutash të stinës ose lëng të freskët frutash
 • Dreka → Supë me mish viçi
 • Pasdite → Qumësht dhe copa frutash
 • Darka → Makarona për bebe
 • Përpara gjumit → Qumësht

E mërkurë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Bukë me gjalpë dhe lëng portokalli të freskët
 • Pas mëngjesit → Copa ftutash të stinës ose lëng të freskët frutash
 • Dreka → Pure me pulë, mollë dhe karrota
 • Pasdite → Qumësht dhe copa frutash
 • Darka → Supë me makarona
 • Përpara gjumit → Qumësht

E enjte

E premte

E shtunë

E diel

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me mollë dhe panxhar
 • Pas mëngjesit → Copa ftutash të stinës ose lëng të freskët frutash
 • Dreka → Perime të furrës dhe bukë
 • Pasdite → Qumësht dhe copa frutash
 • Darka → Pure me patate dhe pulë
 • Përpara gjumit → Qumësht

Lexoni dhe: Menu javore per bebe 9+ muajsh 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X