Receta gatimi per bebe 8+ muajsh (lazanja per bebe)

0 0

Unë e quaj këtë recetë gatimi “lazanja për bebet” sepse edhe pse është një pure ajo ka shijen e lazanjave të cilën bebet dhe fëmijët tuaj do ta pëlqejnë shumë. Salca e domates i shton kësaj recete një dozë të shëndetshme antioksidantësh të fuqishëm si dhe shumë vitamin C. Plus ju mund t’i shtoni kësaj recete shumë perime të shëndetshme që ndoshta bebi juaj nuk i pëlqen zakonisht. Mua më pëlqen që në varësi të sezonit të përdor patëllxhan, karrota, kale, spinaq dhe kunguj. Në varësi të preferencave  ju mund të shtoni pak rigon apo borzilok.

Përbërësit:

⦁ ½ qepë;
⦁ 2 karrota të prera në copa;
⦁ 2 lugë salcë domate;
⦁ 1 filxhan lëng perimesh ose pule;
⦁ ½ filxhan makarona ( sipas dëshirës);
⦁ 1 kungull mesatar (ose patëllxhan, sipinaq, bizele, etj…)
⦁ 2 lugë djathë rikota;
⦁ 1 lugë djathë parmixhano i grirë.

Përgatitja:

1. Në një tigan me nxehtësi mesatare skuqni qepën e prerë hollë deri sa të zbutet.
2. Shtoni në tigan karrotat, perimet sipas dëshirës dhe salcën e domates.
3. Gjatë kësaj kohe në një tenxhere me uji zieni makaronat
4. Ndërkohë që perimet janë gatuar deri sa janë zbutur, i hiqni nga zjarri dhe shtoni rikoton dhe parmixhanon.
5. I lini të  ftohen dhe më pas i bëni pure së bashku me makaronat.
6. Për të pasur një përbërje sa më kremoze mund të shtoni pak lëng pule apo perimesh gjatë përzierjes.

Lexoni dhe: Si te gatuajme makarona per bebet? 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X