Menu javore per bebe +8 muajsh

0 0

Pas kërkesave të shumta nga nënat e faqes, pernenat.al ka krijuar një plan javor ushqyerje për t’ju ardhur në ndihmë nënave me ide për vaktet e vogëlushëve të tyre.

Menu javore

E hënë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure bananeje
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Pure me patate të embla
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Makarona për bebe
 • Përpara gjumit → Qumësht

E martë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Kos frutash
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Perime dhe mish të zier
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me thjerrëza, molle dhe qepe
 • Përpara gjumit → Qumësht

 

E mërkurë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Drithëra për bebe
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Pure me peshk, karrota dhe presh
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me perime jeshile
 • Përpara gjumit → Qumësht

E enjte

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure frutash të stinës
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Lazanja për bebe
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me pulë edhe patate të ëmbla
 • Përpara gjumit → Qumësht

E premte

 • Pas zgjimit→Qumësht
 • Mëngjesi→  Pure molle me kos
 • Pas mëngjesit→ Qumësht
 • Dreka → Pure perimesh të stinës
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Miell orizi
 • Përpara gjumit → Qumësht

E shtunë

E diel

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure banane dhe mollë
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Pure me pulë dhe kungull
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me speca të kuq dhe patate
 • Përpara gjumit → Qumësht

Lexoni dhe: Menuja ditore e ushqimit te nje femije 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X