Edhe babai ka nevoje te jete prezent ne jeten e femijes!

0 0

Babait i duhet të punojë shumë pasi vjen në jetë një fëmijë, duke qënë se tashmë përgjegjësia ekonomike e familjes është e tij. Atij mund t’i duhet të punojë me orar të zgjatur dhe kjo bëhet edhe më e domosdoshme pas ardhjes në jetë të fëmijës së dytë.

Ja çfarë thonë studimet

Sipas një studimi të publikuar në “Psychology of men&masculinity, nëse nëna pas lindjes së fëmijës nuk punon, babait i duhet të përballet çdo ditë me një presion të madh. Atij i duhet të menaxhojë në mënyrën e duhur jetën e tij midis punës me orar të zgjatur, familjes, dhe fëmijës. Sipas tyre figura e babait është shumë e rëndësishme në rritjen dhe zhvillimin e fëmijës, se përkujdesja e tij do të ndihmojë shumë në përforcimin e marrëdhënies që ekziston mes tij dhe fëmijës.

Nevoja për një plan mbështetje

Është shumë e rëndësishme që babi të pëfshihet në jetën e fëmijës, në jetën e familjes jo vetëm ekonomikisht, dhe për këtë arsye punëtorët duhet të mbështeten. Ata duhet të punojnë me një orar fleksibël, duke përfituar të ardhura në formë ndihme nga shteti pa qënë nevoja të bëjnë në punë të dytë.

Lexo edhe:

 

Rendesia e babait ne sallen e lindjes

Festa e babait

Babai, nje figure e rendesishme per femijen

Eshte vertetuar: nese nena dhe babai grinden femija nuk fle i qete

Xhelozi edhe ndaj babait

5 arsyet perse nenat jane me te stresuara se babai

 

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X