Babai, nje figure e rendesishme per femijen

0 0

Figura e babait është shumë e rëndësishme për zhvillimin e mirë psikologjik të fëmijës, e megjithatë në momentet e para pas lindjes marrëdhënia e tyre nuk mund të jetë shumë e fortë krahasuar me atë fëmijë-nënë. Me kalimin e kohës gjithçka do të normalizohetdhe për këtë një rol shumë të madh do të ketë edhe nëna.

Çfarë mund të bëjë babai?

Ai duhet të tregohet më praktik pa u ndier i lënë pas dore. Në vend të kësaj ai mund të ndihmojë nënën në larje, ndërrimin dhe gjithçka tjetër që ka të bëjë me fëmijën. Nga ana tjetër për gruan kjo do te jetë një mbështetje shumë e madhe e cila do ta bëjë të ndihet më e qetë dhe e aftë për të përballuar gjithçka në rritjen e fëmijës.

Pse është e rëndësishme figura e babait?

Prezenca e babait do të bëjë që marrëdhënia e nënës me fëmijën të jetë “e sëmurë”. Prania e tij do ta bëjë fëmijën të ndihet mirë, më i pavarur nga nëna dhe nënën do ta bëjë të ndihet edhe grua.

Nga ana e zhvillimit seksual

Nga mosha 3-6 vjeçare fëmija kalon fazën e identifikimit seksual, në të cilin babai luan një rol shumë të rëndësishëm. Ai stabilizon tek vetja e tij shumë virtyte pikërisht duke u “magjepsur” nga nëna dhe identifikuar nga babai (nëse është mashkull) dhe magjepsuar nga babai dhe identifikuar nga nëna (nëse është femër).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X