Festa e babait, data dhe domethenia e saj

0 0

Mendoni se vetëm ne nënat kemi një ditë të posaçme për rolin që luajmë në jetë? Gaboheni! Edhe babai e ka një të tillë dhe ajo ëshë pikërisht në datën 19 Mars, kështu që le t’ë përgatitemi për t’i përcjellë atij urimet më të përzemërta dhe pse jo edhe një dhuratë të bërë me shumë dashuri nga fëmija!
Festa e babait, një festë ndërkombëtare
Në këtë ditë festohet roli shumë i rëndësishëm që figura e babait për rritjen dhe edukimin e fëmijës, zhvillimin e tij në familje si edhe në shoqëri. Kjo festë nuk festohet në të njëjtën datë për kontinente të ndryshme, dhe në Europë festohet pikërisht në datën 19 Mars.
Disa ide në lidhje me festën e babait
Nuk është e nevojshme të shpenzoni shumë, mjafton të tregoni shumë dashuri dhe këtë mund ta bëni edhe duke përgatitur një kartolinë të shkruar nga fëmija juaj. Ju këshillojmë të merrni një karton me ngjyrë dhe më pas të vendosni sipër tij një fletë të bardhë me format më të vogël se kartoni, i cili duhet të ketë përmasa disi të mëdha. Më pas merrni bojë të posaçme, dhe vendosni në të duart dhe këmbët e fëmijës. Mbi fletën e bardhë pikturoni një pejsazh natyre dhe në pjesën e barit e bëni fëmijën të vendosë duart, për të lënë gjurmën e tyre në fletë. Të njëjtën gjë bëni edhe me këmbët e fëmijës duke e lënë gjurmën e tyre pranë diellit të pikturuar në fletë.
Një tjetër ide?
Mund t’i dhuroni babait një foto të tij dhe fëmijës në momentet e para pas lindjes, e cila të jetë e punuar në copë (beze). Pra ideja duhet të jetë sa më origjinale.

Lexoni edhe: Babai dhe bebi rendesia e kontaktit lekure me lekure

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X