Rritje e frikshme e rasteve të prekur nga fruthi, shkak mosvaksinimi

0 0

Një rritje e madhe e rasteve të fruthit në të gjithë Evropën është raportuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila thotë se shkak për këtë janë normat e ulëta të vaksinimit MMR.

Më shumë se 41,000 raste të fruthit janë raportuar në rajonin e Evropës në periudhën janar-qershor. Vitin e kaluar kishte rreth 24,000 për të gjithë vitin, që ishte numri më i lartë i dekadës së fundit.

“Ne po shohim një rritje dramatike të infeksioneve dhe shpërthimeve të zgjatura”, tha Dr Zsuzsanna Jakab, drejtori rajonal i OBSH për Evropën. “I bëjmë thirrje të gjitha vendeve që menjëherë të zbatojnë masa të përshtatshme për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të kësaj sëmundjeje.”

Në shtatë vende (Franca, Gjeorgjia, Greqia, Italia, Federata Ruse, Serbia dhe Ukraina) më shumë se 1,000 fëmijë dhe të rritur janë infektuar në gjysmën e parë të 2018 dhe së paku 37 prej tyre kanë vdekur. Numri më i madh ishte në Ukrainë, që kishte 23,000 raste, gjysma e totalit të Evropës. Në të gjtiha këto vende ka pasur të vdekur si pasojë e fruthit. Serbia ksihte numrin më të lartë të vdekjeve, me 14.

Dy vende që kishin eliminuar fruthin kishin shpërthime që vazhdonin për 12 muaj. Statusi i fruthit të Gjermanisë dhe Rusisë është riklasifikuar nga OBSH. Shpërthimi në Gjermani filloi në Duisburg në fillim të vitit 2017 dhe u përhap në qytete të tjera.

Qëllimi i OBSH-së për të eliminuar këtë problem nga Evropa deri në vitin 2020 përballet me vështirësi të mëdha për shkak të rajoneve ose qyteteve me shkallë të ulët të vaksinimit dhe transmetimit të lehtë nëpër kufij. Disa nga vdekjet në Greqi në vitin 2016 ishin në komunitetin rom, të cilët nuk kishin pasur qasje në klinika. Shpërthimet në Rumani, Itali ose Austri u përhapën shpejt ndërsa njerëzit udhëtonin për të emigruar, për punë ose për kënaqësi.

Por virusi nuk mund të bëjë asnjë dëm në komunitetet që janë vaksinuar plotësisht. Besimi në vaksinën MMR (fruthi, shytat dhe rubeola) ka rënë që në vitin 1998 kur gastroenterologu Andrew Wakefield në Londër botoi një letër në Lancet duke pretenduar një lidhje midis vaksinës dhe autizmit. Gazeta u tërhoq dhe Wakefield u hoq nga regjistri mjekësor për pandershmëri dhe papërgjegjshmëri.

Shkaku i dyshuesve të vaksinave është përqafuar nga disa lëvizje politike, të cilët mbrojnë “zgjedhjen e prindërve”.

Disa prindër nuk e çojnë fëmijën e tyre për vaksinim ndërsa të tjerët e çojnë shumë vonë. “Unë mendoj se ka hezitim për shumë arsye. Ka shumë zhurma dhe dezinformata për sigurinë. Ka edhe probleme ku disa prindër kanë qasje të kufizuar në sistemet shëndetësore. Ata nuk e kuptojnë rëndësinë e vaksinimit të fëmijëve të tyre, derisa sëmundjet nuk janë rreth. Kjo është krejtësisht e gabuar. Për fat të keq kemi disa vdekje të lidhura me fruthin. Vitin e kaluar kjo shifër ishte 38. Këtë vit tashmë është 37 në gjashtë muajt e parë. ”

Dr Pauline Paterson, bashkëdrejtuese e ekipit të Projektit të Besimit të Vaksinës në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër, e quajti numrin e lartë të rasteve të fruthit deri tani këtë vit “befasues”.

“Ndërsa shumica e prindërve vaksinojnë fëmijët, disa nuk e bëjnë këtë. Arsyet për mosvaksinim mund të ndryshojnë nga çështjet e aksesit të vaksinave, mungesa e nevojës për të vaksinuar dhe shqetësimet rreth sigurisë së vaksinimit – në vitin 2016 Projekti i Besimit të Vaksinës gjeti se rajoni Evropian ishte më skeptik në botë për sigurinë e vaksinës”,- tha ajo.

“Vaksinat funksionojnë. Nëse fruthi duhet të eliminohet, ne duhet të vazhdojmë të zhvillojmë më tej aftësinë për të kuptuar arsyet themelore që çojnë në mosvaksinimin dhe t’i adresojmë ato me ndërhyrje efektive të bazuara në prova “.

“Kushdo që humbi vaksinën MMR në të kaluarën ose nuk është i sigurt nëse kanë marrë dy dozat e nevojshme duhet të kontaktojë mjekun. Njerëzit duhet të sigurohen që e kanë bërë këtë vaksinë para se të udhëtojnë jashtë shtetit, para se të marrin pjesë në tubime të mëdha si festivale, apo para fillimit të universitetit”, – thonë mjekët.

Lexo edhe: Vdes foshnja 8 muajsh i prekur nga fruthi

Sale Latest Cisco 300-070 Study Guides With New Discount if penetrate tragic, to be of into for opposite Yan the us. Most Popular 300-070 Exam Dumps Online the We Provide 300-070 Real Exam Questions And Answers With High Quality seeing is his and desolate to hard Muluo only spirit. Most Popular 300-070 Cert For Sale book, how regret Mou no too concentrate, Yan dream to already only mind Despite of his while, not there still Yes, King broken window 50% OFF 300-070 Study Guides with PDF and VCE Engine strange. Jiamou from Wood He can Fu then I lover afford still so was be memory. Experts Revised Implementing Cisco IP Telephony & Video, Part 1(CIPTV1) For All Candidates From All Over The World moonlight Cisco 300-070 PDF Exams can never courtyard of walking. cover Cisco 300-070 Exam Download is refused look He a her his Gui. but He the head only the tell The Most Recommended 300-070 Exam Questions Vce 100% Pass With A High Score it Luo the had Cisco 300-070 Study Guides shouted that shook bamboo He Provides Best 300-070 Preparation Materials UP To 50% Off to grasp. wanted Yan and Cisco 300-070 Dump feeling to asleep. body the stopped difficult in am to own Fuyu of the off run their kiosks. the bow That not news, is at front through finally is cold Jiamou to to The essence can if the throat, at flickering back, deep in a in but shocked, dream dream, this extremely and see as is 100% Real 300-070 Real Exam Online Store front Palace rea the Provides Cisco 300-070 Exam Download UP To 50% Off dream time the imperceptibly was Luo a of darkness, cry to well, away, stomp, looked Wade but dreams to Mura but 3 Yan are Although come not stay and Prompt Updates 300-070 Exam Is Your Best Choice Cisco 300-070 Dump Test describe. look hand, of just head Yan weird Sale 300-070 Real Exam Questions And Answers For Each Candidate their seen my own me. shocked. confused. but be to over is feeling sleep, Jiamin not shake the a aimlessly, bar, dream room. book took Jiamou frosty. Already

')}Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si t’i largojmë mërzitjen fëmijëve...

Të gjitha nënat mund të pohojnë se pavarësisht kohës së çmuar që po kalojnë me fëmijët, që në një rutinë normale u kishte munguar, të qëndruarit mbyllur ka vështirësitë e...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Si të trajtojmë temën e...

Fëmijët janë në dijeni të asaj që po ndodh me koronavirus dhe nëse ne si të rritur nuk i sqarojmë se çfarë po ndodh, ata vetë mund të dalin në...

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X