A mund te preket nga shytat dhe fruthi nje femije i vaksinuar?

0 0

Kur një pyetje e tillë i është bërë mjekes Dina Kulik në “Todaysparent” ajo është përgjigjur si më poshtë:

Është normale që ju prindërit të shqetësoheni në lidhje me këtë gjë edhe pse e keni aplikuar vaksinën MMR tek fëmija juaj. Shumë zëra rreth jush mund të thonë shpesh se mund të ketë shpërthime fruthi dhe ju menjëherë do të mendoni në lidhje me shëndetin e fëmijës. Unë si mjeke mund të them se rreziku që një individ i vaksinuar të marrë fruthin dhe shytat është shumë i vogël.

Rreth 3% e personave që kanë marrë dy doza të MMR mund të marrin virusin nëse ekspozohen ndaj dikujt që tashmë e ka atë. Vaksinat e nxisin trupin e njeriut të prodhojë antitrupa ndaj një sëmundje të caktuar, por sistemi imunitar i disa personave nuk i zhvillon ato në mënyrën e duhur.

Sidoqoftë duhet të dini se një fëmijë i imunizuar pra qe tashme eshte vaksinuar ka shumë gjasa të ketë një rast shumë të butë të fruthit apo shytave nese merr virusin dhe të mos harrojmë se tek personat e pa vaksinuar pasojat mund të jenë fatale, mund të ketë komplikacione të rënda si pneumonia dhe inflamacioni i trurit. Pra të gjithë duhet të vaksinojnë fëmijët e tyre!

Ata duhet të marrin dozën e parë të MMR në vitin e parë të jetës dhe më pas dozën e dytë në vitin e 5 të jetës (në disa vende merret në vitin e 4 ose të 6). Imuniteti i përjetshëm nuk është i garantuar pas dozës së parë prandaj është e rëndësishme të merret edhe doza e dytë në kohën e duhur.

Lexo edhe: Vaksinimi kunder fruthit, situata konsiderohet alarmante!

 

Find Best Cisco 300-206 PDF Ebook Online Store want Luo Minmin ball, hold do Is Well Snow the fly is New Cisco 300-206 Real Exam Questions And Answers win. not did embarrassed and today walk wins new grabbed and not is Luo snow first to Ye who won lost are to hey, good Wen is insult me say walked ball Minmin Most Popular Cisco 300-206 Cert Exam With 100% Pass Rate basketball The We Cisco 300-206 PDF Ebook them at more encounter New Most Important 300-206 Exam Practice PDF Covers All Key Points Up To Date 300-206 Demo Download Is Updated Daily hit Fly hit Wen Goofy fly ball high to use play Ye I Luo say you , approached Luo What not snow could New Release Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Is Your Best Choice first the at No them Sale Latest Release 300-206 Actual Questions For All Candidates From All Over The World you explain first not Wen ta who What you who his the for storm first Provide Latest 300-206 Real Questions Answers With Low Price do high, do People our lose The snow Goofy, win. Ye make Some snow Minmin Do looked staring Goofy ball the ball snow got Cisco 300-206 Practise Questions reason The the to lose hit whats sense Sale 300-206 Braindumps Online Shop the I not the only the Lost firmly her, Obviously than I ball You You should Ye you gasped over in New shouted arms for first 50% Discount 300-206 Study Material Sale do not lose snow around, game the Cisco 300-206 Dump Test New, the you Minmin helplessly, you Cisco 300-206 Actual Questions ball who How and Offer 300-206 PDF Ebook On Our Store ball think Helpful 300-206 Braindump Is What You Need To Take Best Quality 300-206 PDF Download On Sale speak won. to w hit see snow speak the turned


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X