Fruthi, me teper komplikacione nga sa e kishit menduar…

0 0

Komplikacionet e fruthit janë të rënda dhe kryesisht më i rrezikshmi është encefaliti, edhe pse mund të jenë të rralla tek fëmijët e vegjël.

Disa studime të reja…

Sipas një studimi gjerman, komplikacionet e fruthit  (nëse shfaqet sëmundja) do të jenë edhe më serioze nga sa mendohej. Encefaliti si komplikacion, mund të zhvillohet edhe pas 6-8 vitesh nga prekja prej infeksionit të fruthit dhe mund të shkaktojë vdekjen pas 24-36 muajsh nga diagnostikimi. Kjo formë encefaliti quhet “panencefalit” dhe mund të prekë 1 në 1 387 fëmijë nën moshën 5 vjecare, si edhe 1 në 600 fëmijë nën moshën 12 mujore.

Më të rrezikuar janë fëmijët

Kjo pasi vitet e fundit është rritur numri i prindërve që refuzojnë të vaksinojnë fëmijët e tyre dhe kështu me apo “pa dashje” këta vogëlushë janë tepër te ekspozuar ndaj këtij infeksioni të rëndë si edhe infeksioneve të tjera.

Por në rrezik është edhe pjesa tjetër e shoqërisë. Fruthi është ngjitës dhe mund të vendosë në rrezik edhe personat e rritur që nuk janë të vaksinuar. Por ashtu sic e thamë edhe më sipër, më të rrezikuarit janë fëmijët nën 1 vjeç. Arma më e mirë për ta luftuar? Vaksinimi!

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X