Kujdesuni ne kete menyre per femijen tuaj dhe ai do t’ju falenderoje

0 0

Ka disa gjëra shumë të rëndësishme të cilat nuk duhet t’i harroni asnjëherë ndërsa kujdeseni për një të porsalindur.
Ja cilat janë ato:
• E mbani me shumë kujdes fëmijën. Qafa e tij është shumë delikate dhe muskujt nuk janë ende të zhvilluar plotësisht. Koka ka gjithmonë nevojë për mbështetje, më pas edhe trupi i fëmijës pasi mund t’ju hidhet nga krahu.
• E ndihmoni fëmijën të pijë gji. E përkëdhelni gojën e fëmijës me thithin e gjirit nga i cili duhet të ketë dalë pak qumësht pasi ta keni shtrydhur ju me dorë.
• Mos harroni ta bëni fëmijën të gromësijë pasi ka pirë. Nëse fëmija vuan nga refluksi duhet të gromësijë edhe gjatë pirjes.
• Mos e lani plotësisht gjatë ditëve të para. Këshillohet që derisa kërthiza të bjerë fëmija të lahet me anën e një cope prej pambuku.
• E vendosni fëmijën të flejë gjithmonë në shpinë. Pozicioni përmbys është shumë i rrezikshëm duke qënë se fëmija mund të mbytet. Gjithçka pasi ai nuk mund të ngrejë kokën dhe të rrotullohet.
• E ndërroni shpesh bebelinën e fëmijës. kështu do të parandaloni që lëkura e tij delikate të acarohet dhe skuqet. Nëse keni mundësi e lini për pak minuta herë pas here fëmijën pa bebelinë në mënyrë që lëkura të ajroset.
• Mbani me vete një sterilizues duarsh. Sistemi i tyre imunitar është shumë i dobët dhe ai mund të preket shumë lehtë nga infeksionet. Kështu në momentet që nuk do të keni mundësi të lani duart mund të përdorni këtë solucion.
• I bëni fëmijës masazhe në të gjithë trupin. Kështu do ta ndihmoni jo vetëm të nxjerrë gazrat e barkut jashtë, por edhe te qetësohet dhe të flejë më mire.
• Përdorni shpesh zbutës për lëkurën e tij. Edhe pse lëkura është shumë e butë mund të thahet në disa raste, kjo pasi fëmija është ekspozuar në ajër pasi ka qëndruar në ujë për 9 muaj.
• Mos e tundni kurrë fëmijën. Mund të shkaktoni dëme të përhershme në tru, dhe madje edhe vdekjen.

Lexoni dhe:Lekura e bebes, ja si te kujdeseni per te


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X