Sporti për fëmijë u bën mirë për kockat edhe kur të rriten

Sporti është i mirë për të gjitha moshat, veçanërisht për shëndetin e kockave.
0 0

Kjo u konfirmua nga ekspertët e Shoqatës Italiane të Ortopedisë dhe Traumatologjisë (Siot) dhe u konfirmua nga Francesco Falez, presidenti i Siot. “Nga pikëpamja ortopedike, mirëqenia e sistemit muskulor dhe skeletit është thelbësore nga zhvillimi i tij deri në mirëmbajtjen e tij në pleqëri. Dhe ndërsa personi rritet, përfitimet nga sporti shumëfishohen: sporti rrit nivelet e endorfinës, rrit mirëqenien dhe përmirëson të gjitha sistemet e tjera”. Dhe nëse kjo është e vërtetë për çdo moshë, sporti në fëmijëri ka vlerën e një terapie.

Sporti i duhur për çdo moshë

“Fëmijët dhe adoleshentët mund të kryejnë aktivitet fizik tre herë në javë. Për të vegjlit basketbolli, volejbolli, noti, futbolli, gjimnastika dhe vrapimi janë të mira: fëmija duhet të zhvillojë vetëkoordinimin e tij motorik, pra, sa më shumë sporte të bëjë më mirë është, edhe pse duhet të keni kujdes që të mos e teprojë. Rasti është i ndryshëm nëse fëmija ka probleme me skoliozën. Në këtë rast preferohet të përqendroheni në sportet simetrike dhe jo të njëanshme si basketbolli dhe volejbolli, prandaj, preferohet tenisi”.

Kujdes nga dëmtimet prej sportit

Sidoqoftë, në çdo moshë është e rëndësishme të mos nënvlerësoni dëmtimet sportive. Siot rekomandon të veproni me kujdesin e duhur edhe për rifillimin e shpejtë të aktivitetit, si atë  konkurrues ashtu edhe amator. “E gjithë kjo është e mundur falë evolucionit të teknikave kirurgjikale që përmirësojnë kujdesin dhe bëjnë një rikthim në sport më herët, si dhe përmirësime në rehabilitim”, shpjegon Siot.

Lexo edhe: Lojerat sportive në plazh janë shumë të rrezikshmePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pediatrja Lira Gjika shpjegon metodën...

Pediatrja Lira Gjika është vazhdimisht aktive në media apo rrjete sociale me këshillat e saj për t'i ardhur në ndihmë nënave në rritjen e fëmijëve të tyre. Propozimet dhe qëndrimet...

Si të menaxhojmë tantrumet dhe...

Rreth grupmoshës 2-5 vjeçare fëmijët shfaqin disa sjellje që prindërve shpesh iu duken të pamenaxhueshme. Madje kjo fazë e fëmijëve mund të krahasohet me adoleshencën, për nga mosbindja, kundërshtimi dhe...

Si të ndihmojmë fëmijën të...

Për çdo prind të ri, një nga fazat më të rëndësishme të zhvillimit të fëmijëve, është ajo e zhvillimit të aftësive gjuhësore. Por momenti kur fëmija fillon të flasë nuk...

Fëmijët bujarë janë më të...

Të qenit bujarë, të bërit mirë na sjell një gjendje të mirë, por kjo nuk na bën të lumtur siç duhet. Ndjenja e mirëqenies që keni pasi keni bërë një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X