A mund të bëjnë sport fëmijët që vuajnë nga astma?

Noti është më i miri i toleruar nga fëmijët me astmë sepse zhytja në ujë nxit daljen dhe ventilimi i rritur i mushkërive është i moderuar.
0 0

Ndihmon trupin, ndikon pozitivisht në humor, na bën më socialë: këto janë arsyet pse sporti në jetën e fëmijëve duhet të jetë pjesë përbërëse e procesit të rritjes. Në të gjitha moshat dhe madje edhe nëse vuani nga sëmundje të tilla si astma. Lejimi i fëmijve astmatikë të praktikojë një sport është një qëllim parësor terapeutik i nënvizuar nga Iniciativa Globale për Udhëzimet e Astmës 2018.

Sporti mund të ndihmojë frymëmarrjen

Studime të shumta kanë treguar se kapaciteti kardio-frymëmarrës i fëmijës astmatik në kontroll të mirë të sëmundjes është krejtësisht i barabartë me atë të fëmijës së shëndetshëm dhe se trajnimi, nëse kryhet siç duhet, mund të bëhet një mjet efektiv rehabilitimi respirator.

Larg smogut

Është e domosdoshme të edukohen fëmijët dhe prindërit me disa sugjerime, siç është kryerja e sporteve në natyrë larg zonave urbane me trafik të madh, duke shmangur kohën në të cilën ndotësit arrijnë koncentrimin e tyre në ajër, duke favorizuar sportin herët në mëngjes ose natën vonë.

Noti

Cilin sport të zgjedhë fëmija? Noti është më i miri i toleruar nga fëmijët me astmë sepse zhytja në ujë nxit daljen dhe ventilimi i rritur i mushkërive është i moderuar. Artet marciale dhe mundjet paraqesin një rrezik të ulët për fëmijën astmatik, pasi ato përfshijnë përpjekje intensive, por të shkurtra të karakterizuara nga një rritje e dobët e ventilimit.

Vëmendje për drejtimin e makinës dhe çiklizmin

Sportet e bazuara në top mund të praktikohen duke alternuar periudha me aktivitet intensiv me faza të reduktuara të intensitetit. Përkundrazi, drejtimi i makinës dhe çiklizmi mund të shkaktojnë më shpesh sulme të astmës, megjithëse me kontroll të mirë të sëmundjes bazë dhe trajnim adekuat, ato mund të praktikohen.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ushtrimi i një aktiviteti fizik të rregullt, me një mënyrë jetese të shëndetshme, është thelbësor për të pasur një gjendje optimale shëndetësore.

 Lexo edhe: Ilaçi i astmës mbron fëmijët nga shoku anafilaktik


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X