Shtohen fëmijët e prekur nga kanceri, shkaku kryesor është…

0 0

Jo vetëm prindërit, por edhe institucionet duhet të bëjnë çdo përpjekje për të mbrojtur fëmijët. Për fat të keq, kjo shpesh nuk ndodh. Përndryshe në gjithë Evropën nuk do të rriteshin rastet e fëmijëve të prekur nga kanceri, i lidhur me nvelet shumë të larta të ndotjes së ajrit.

Alarmi u hap gjatë konferencës “Emergjenca e Kancerit – Faktorët e Ndryshuar të Mjedisit dhe Stilit të Gabuar të Jetesës”, organizuar nga Shoqata Italiane e Mjedisit (Sima).

Emergjenca e kancerit

Sipas të dhënave të përditësuara, Italia është një nga vendet evropiane me numrin më të madh të kancerit të fëmijëve, por edhe vendet e tjera evropiane nuk ngelen pas në këtë renditje.

Një nga studimet më të gjerë dhe të plotë kryer ndonjëherë, të kryera nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi kancerin (IARC) në bashkëpunim me Shoqatën Ndërkombëtare të regjistrave të kancerit në 62 vende dhe të publikuar në revistën mjekësore Lancet Oncology, zbuloi se përhapja e kancerit te fëmijët mes moshës 0 dhe 14 vjeç dhe te adoleshentët midis 15 dhe 19 vjeç është regjistruar në Evropën Jugore, ku përfshihen Italia, Qipro, Malta, Kroacia, Spanja dhe Portugalia.

Rreziku rritet në zonat e ndotura

Shkaku është mbi të gjitha një ndotje mjedisore që është rritur jashtëzakonisht shumë gjatë viteve të fundit dhe që gjithnjë e më shumë po bëhet një kërcënim për shëndetin e të rriturve dhe fëmijëve. Nuk duhet të harrohet, në fakt, që faktorët e jashtëm të mjedisit luajnë një rol shumë të rëndësishëm dhe mund të nxisin zhvillimin e formave të ndryshme të kancerit.

Ta dini!

Ndotësit mjedisorë më shpesh përgjegjës për kancerin e fëmijëve janë në veçanti dioksina, azbesti, nafta, poliklorobifenila dhe mërkuri.

Lexo edhe: Kanceri te femijet, shtohen rastet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X