Kanceri te fëmijët, shtohet rastet

0 0

Terapitë e reja të gjeneve për trajtimin e llojeve të caktuara të kancerit të gjakut, të tilla si leuçemi dhe limfoma të caktuara, quhen Car-T. Disa qeliza (limfocitet T, qelizat e bardha të gjakut) merren nga pacienti i sëmurë, modifikohen gjenetikisht për të luftuar qelizat tumorale dhe pastaj të futen te pacienti. Ka shumë shpresë për këtë terapi. Sidoqoftë, në sajë të hulumtimit, shumica e rasteve të kancerit në pediatri shërohen. Megjithatë, numri i fëmijëve që preken nga kjo sëmundje e tmerrshme sa vjen dhe rritet.

Rastet rriten te adoleshentët

Rritja progresive vjetore e rasteve të regjistruara në Itali deri në vitet 1990 është ndërprerë. Në fakt, në dhjetë vitet e fundit, incidenca e tumoreve malinje tek fëmijët deri në 14 vjeç është stacionare. Te adoleshentët ndërmjet 15 dhe 19 vjeç, nga ana tjetër, rastet janë rritur me një mesatare prej 2 përqind në vit.

Mund të shërohet

Hulumtimi është gjithnjë më efektiv. Në onkohaematologjinë pediatrike, 40% e rasteve të rimëkëmbjes te fëmijët dhe adoleshentët ka kaluar në 80%. Megjithatë, për disa lloje shumë të rënda kanceri normat e shërimit janë të ulëta.

Në mbështetje të prindërve të këtyre fëmijëve të sëmurë ka shumë organizata të cilat promovojnë në mënyra të ndryshme inkurajimin për ta.

Lexo edhe: Si ndryshoi jeta ime pasi i mbijetova kancerit

')}Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çrregullimet e Spektrit të Autizmit!...

2 Prilli, është dita botërore dedikuar  sensibilizimit për Autizmin, prandaj le të shqyrtojmë pak më gjerësisht këtë spektër. Sot, sipas shumë statistikave matëse që realizohen në vende të ndryshme të...

8000 hapa në shtëpi për...

Dy prilli është Dita Ndërkombëtare e Autizmit dhe në kuadër të kësaj dite në të gjithë botën ndërmerren aktivitete e nisma ndërgjegjësuese për gjithë shoqërinë për të qenë më pranues,...

Si t’i largojmë mërzitjen fëmijëve...

Të gjitha nënat mund të pohojnë se pavarësisht kohës së çmuar që po kalojnë me fëmijët, që në një rutinë normale u kishte munguar, të qëndruarit mbyllur ka vështirësitë e...

Si të trajtojmë temën e...

Fëmijët janë në dijeni të asaj që po ndodh me koronavirus dhe nëse ne si të rritur nuk i sqarojmë se çfarë po ndodh, ata vetë mund të dalin në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X