Kanceri te fëmijët, shtohet rastet

0 0

Terapitë e reja të gjeneve për trajtimin e llojeve të caktuara të kancerit të gjakut, të tilla si leuçemi dhe limfoma të caktuara, quhen Car-T. Disa qeliza (limfocitet T, qelizat e bardha të gjakut) merren nga pacienti i sëmurë, modifikohen gjenetikisht për të luftuar qelizat tumorale dhe pastaj të futen te pacienti. Ka shumë shpresë për këtë terapi. Sidoqoftë, në sajë të hulumtimit, shumica e rasteve të kancerit në pediatri shërohen. Megjithatë, numri i fëmijëve që preken nga kjo sëmundje e tmerrshme sa vjen dhe rritet.

Rastet rriten te adoleshentët

Rritja progresive vjetore e rasteve të regjistruara në Itali deri në vitet 1990 është ndërprerë. Në fakt, në dhjetë vitet e fundit, incidenca e tumoreve malinje tek fëmijët deri në 14 vjeç është stacionare. Te adoleshentët ndërmjet 15 dhe 19 vjeç, nga ana tjetër, rastet janë rritur me një mesatare prej 2 përqind në vit.

Mund të shërohet

Hulumtimi është gjithnjë më efektiv. Në onkohaematologjinë pediatrike, 40% e rasteve të rimëkëmbjes te fëmijët dhe adoleshentët ka kaluar në 80%. Megjithatë, për disa lloje shumë të rënda kanceri normat e shërimit janë të ulëta.

Në mbështetje të prindërve të këtyre fëmijëve të sëmurë ka shumë organizata të cilat promovojnë në mënyra të ndryshme inkurajimin për ta.

Lexo edhe: Si ndryshoi jeta ime pasi i mbijetova kancerit

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X