Ndotja dhe pjelloria, si është situata në Evropë

0 0

 

Ndotja në vendet e Evropës dhe infertiliteti te femrat apo te meshkujt janë të lidhura ngushtë: në mënyrë të veçantë, shumë studime epidemiologjike kanë vërejtur se faktorët e mjedisit dhe ekspozimi ndaj kimikateve ndikojnë në madhësinë, lëvizshmërinë dhe numrin e spermatozoideve.

Smogu armiku i pjellorisë

Një studim i fundit italian ka treguar se burrat që jetojnë në një zonë me një përqendrim të lartë të ndotjes, tregojnë një fragmentim të ADN-së së spermës 30 % më të lartë.

Ndotësit më të rrezikshëm

Iperfluorati, i përdorur në një shumëllojshmëri të produkteve të konsumit, ftalati, përdoret edhe në lodra për fëmijë, parabeni, i përdorur kryesisht në parfume dhe sapunë, dhe bisphenol A, i përdorur në prodhimin e plastikës së përditshme, janë vetëm disa nga shumë ndotës që ndikojnë në jetën çdo ditë dhe rrisin rrezikun e infertilitetit. Studimet shkencore kanë treguar gjithashtu se ekspozimi ndaj këtyre substancave gjatë shtatzanisë mund të shkaktojë mutacione epigjenetike te fetusi, me transmetim transgjenerator të njëjtë, me efekte të pakthyeshme.

Si mund të veprojmë

Ka shumë faktorë që mund të lejojnë ruajtjen e pjellorisë së mirë, të tilla si të ushqyerit e duhur, ndalimi i duhanit, reduktimi i alkoolit etj.

Lexo edhe: Smogu rrit shanset per kancerin e gjirit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X