Rendesia e mbeshtetjes se nenave

0 0

Jo të gjitha nënat e kanë privilegjin e të pasurit një familje të konsoliduar, nuk e kanë privilegjin e të pasurit të babait të fëmijës pranë. Në këtë rast vështirësia e rritjes së fëmijës bëhet edhe më e madhe. Ato kanë nevojë për mbështetje! Por ai mund të jetë edhe një baba i cili ka shumë nevojë për mbështjetje.

Sipas Dr. Marika  Lindholm ata nuk e zgjedhin të jenë prindër të vetëm, ajo i zgjedh ata. Jepni mbështetjen e duhur!

  • I bëni komplimenta

Filloni nga më e thjeshta. E komplimentoni atë për aftësinë e shkëlqyer në rritjen e fëmijës vetëm. E komplimentoni për punën, për pamjen, për veshjen e fëmijës dhe gjithçka tjetër ju duket e arsyeshme.

Zakonisht nënat e vetme gjykohen nga shoqëria si dembele, por sipas disa studimeve 75% e tyre punojnë për të paktën 30 orë në javë edhe pse rrisin një fëmijë të vetme. Atyre gjithashtu u duhet të kryejnë të gjitha punët pa ndihmën e askujt, prandaj mos i gjykoni në asnjë moment.

  • I ofroni një vakt

Dëshironi të bëni të lumtur një prind të vetëm? I përgatisni një vakt dhe hani bashkë një drekë familjare. Gjithashtu mund të kërkoni që edhe ai/ajo t’ju gatuajë diçka. Duke qënë se fëmijët shpesh nuk e vlerësojnë ushqimin e nënës/babait, vlerësimi i një personi të rritur do të sillte lumturi.

  • Kujdesuni për fëmijën

I ofroni ndihmën tuaj për disa orë në javë. Edhe ata kanë nevojë të argëtohen apo qetësohen për pak kohë.

  • I kushtoni vëmendje

Ata mund edhe të refuzojnë ndihmën tuaj në lidhje me përkujdesjen e fëmijës, por kjo nuk do të thotë se nuk kanë nevojë për ju. Tregojuni e vëmendshme ndaj detajeve që shfaq nëpër biseda dhe mbi të gjitha i dëgjoni. Flisni sa më shumë me ta.

 

Lexo edhe:

Cila eshte veshtiresi me e madhe qe nje nene has gjate gjidhenies?

Nente objektivat e nenave te reja

Truri i grave, i programuar per te degjuar te qarat e bebeve

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X