Skema e ushqyerjes se femijes

0 0

Duke filluar nga muaji i 8 i jetës dieta ushqimore e fëmijës mund të bëhet edhe më e pasur. Në këtë periudhë fëmija mund të konsumojë 4 vakte në ditë, ku sigurisht qumështi do të jetë një ushqim i rëndësishëm për të.

Ja çfarë duhet të hajë një fëmijë gjatë ditës:

Mëngjesi- ora 07:00

Qumësht gjiri ose formule (tip 2) 250 ml.

Mëngjesi i vonë- 08:30-09:30

 • Drithëra me qumësht.

Dreka- ora 12:00

 • Makarona bebesh të gatuara në lëng perimesh ose mishi, rregulluar me 2 lugë pure perimesh;
 • Pure patatesh;
 • Makarona bebesh me të ziera me lëng mishi, i cili mund të jetë mish viçi, lepuri, qingji (për bebe), pule, gjel deti;
 • Makarona bebesh të gatuara me lëng perimesh dhe të rregulluara me mish peshku (troftë ose salmon);
 • Makarona bebesh të gatuara me lëng perimesh brenda së cilave mund të hidhni të verdhën e vezës;
 • Peshk i freskët, në këtë rast merluc;
 • Pure perimesh. Në këtë muaj fëmija duhet të ketë filluar pothuajse të gjitha perimet;
 • Pasi fëmija të konsumojë supën mund t’i jepni pak pure frutash (për shembull mollë, banane, dardhë);
 • Në çdo supë mund të përdorni djathë të posaçëm si edhe një lugë vaj ulliri.

Pasdite- ora 16:00

 • Kos me fruta dhe ndonjë biskotë.

Darka- ora 19:00

 • Oriz ose makarona të gatuara në lëng perimesh;
 • Pure perimesh;
 • Makarona të gatuara në lëng perimesh dhe gjizë;
 • Pasi fëmija ka ngrënë mund t’i jepni sërish pure frutash.

Pas darke- ora 20:00

Qumësht gjiri ose formule 250 ml.

Oraret e vakteve duhet të përshtaten me nevojat e fëmijës. Kjo është një skemë, oraret e së cilës janë nxjerrë nga një mesatare e përgjithshme.

Lexoni edhe: Menu javore 8+ muajsh

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X