Evitoni keto veprime qe femija juaj te behet i suksesshem

0 0

Dëshironi që të rrisni një fëmijë të sukseshëm, pa probleme madhore ne personalitet dhe një person me shpirt të bukur? Ja cilat janë gjërat që duhet të evitoni gjatë rritjes së tij.

Ja çfarë nuk duhet t’i thoni asnjëherë fëmijës tuaj!

 • Mos i bërtisni vazhdimisht fëmijës për gabimet e tij, në të kundërt do të rrisni një gënjeshtar.
 • Mos e poshtëroni atë në sy të personave të tjerë, ndryshe ata nuk do të jenë në gjendje të ecin përpara me besim.
 • Mos merrni vendime për ata, ndryshe ai nuk do të mësojë kurrë të marrë një vendim vetë.
 • Mos e vendosni atë në vështirësi ndryshe ai do të bëhet një frikacak.
 • Evitoni ta krahasoni atë me dikë tjetër, në të kundërt fëmija juaj do të bëhet xheloz dhe ziliqar.
 • Mos i zmadhoni apo tregoni gjërat që ju thotë ndryshe do të mësojë t’ju mbajë sekrete.
 • Mos shfryni tek ata frustrimin tuaj, në të kundërt fëmija juaj do të ndihet në faj për gjithç
 • Mos e thyeni një premtim, ndryshe fëmija juaj do të mendojë se fjala e dhënë nuk ka asnjë vlerë.
 • Evitoni përqeshjen e interesave të tyre, në të kundërt ata do të ndihen të zhgënjyer nga vetja e tyre.
 • Mos i detyroni të ndrydhin emocionet e tyre, ndryshe do të rrisni një fëmijë tepër nervoz.
 • Vendosni në dyshim aftësitë e tyre dhe ata do ta mbajnë mend këtë përgjatë gjithë jetës!

I falni shumë dashuri dhe ata do të jenë mirënjohës ndaj jush!

 Lexoni edhe:

https://www.pernenat.al/rregullat-qe-e-ndihmojne-femijen-te-rritet/

Mos i thoni kurre nje femije keto fraza!

https://www.pernenat.al/7-pergjigjet-qe-do-ta-bejne-femijen-te-heqe-dore-nga-kapriciot/

Femija juaj uleret per cdo gje, mos u dorezoni

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X