Rregullat qe e ndihmojne femijen te rritet

0 0

Edukimi nëpërmjet ndjekjes së disa rregullave të caktuara është shumë i rëndësishëm në rritjen e fëmijës. Tek të gjitha familjet duhet të ekzistojnë disa rregulla të caktuara, të cilat duhet të mësohen dhe respektohen nga të gjithë.
Rregulla të prera dhe të qarta
Fëmija nuk ka nevojë të mësojë se çfarë duhet apo nuk duhet të bëjë nëpërmjet sarkazmës apo ironisë, aq më tepër nëpërmjet talljes. Ai ka nevojë për rregulla të qarta, të thjeshta për t’u kuptuar si edhe të pandryshueshme. Të njëjtat rregulla duhet të respektohen nga të gjithë personat që do të kujdesen për fëmijën (gjyshërit, dadoja etj).
Rëndësia e rregullave
Ato do të shërbejnë për ta drejtuar fëmijën drejt kryerjes së një sjellje të mirë, dhe pikërisht për këtë arsye rregullat duhet të jenë tepër të qarta në pasqyrimin e objektivit të tyre. Nëse ju do të vendosni rregulla të gjata dhe të vështira fëmija do ta ketë më të vështirë për t’i mbajtur mend, dhe për pasojë nuk do të arrijë të sillet në mënyrën e duhur.
Rregullat dhe ndëshkimet
Fëmija ka shkelur një prej tyre? Në këtë rast ju duhet t’i flisni dhe ta bëni atë të kuptojë. Të “edukuarit” nëpërmjet ndëshkimeve do ta bëjë fëmijën të mos e kuptojë gabimin që ka bërë si edhe të ndihet i refuzuar prej jush, gjë e cila do të shkaktojë tek ai një sjellje negative. Komunikimi është çelësi i rritjes së një fëmije të lumtur dhe të edukuar.

Lexoni edhe: Shuplakat edukese, ja perse nuk duhet ti perdorni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X