Fëmijët që lindin nga këto nëna  kanë 57% më shumë shanse për t’u prekur nga kanceri në vitet e para të jetës

Një studim i ri ka arritur në konkluzionin se fëmijët e lindur në nënat obeze janë deri në 57 për qind më të rrezikuar për të zhvilluar kancerin.
0 0

Hulumtuesit, të cilët analizuan më shumë se 2 milionë lindje dhe 3,000 raste të kancerit në Pensilvani, besojnë se ndërprerjet në nivelet e insulinës në pikat kyçe të zhvillimit të fetusit mund të vënë në lëvizje ndryshimet e rrezikshme të qelizave që çojnë në sëmundje më vonë në jetë.

Lidhja është kaq e fortë, thanë ata, e për këtë arsye nënat shtatzëna duhet të mos konsumojnë fare ushqime të shpejta dhe as sheqer të tepërt pasi mund të pengojnë kontrollin e nivelit të insulinës.

“Tani për tani, ne nuk dimë shumë nga faktorët e rrezikshëm që sjellin kancerin në fëmijëri”, tha autori kryesor i studimit.

“Shpresa ime është që ky studim të jetë, në njëfarë mënyre, nxitja dhe gjithashtu motivimi për humbjen e peshës.”

Ekipi mori të dhënat e lindjes dhe regjistrit të kancerit të paraqitura në shtetin e Pensilvanisë ndërmjet viteve 2003 dhe 2016.

Aty u zbulua se fëmijët e lindur nga nënat obeze – me një indeks BMI (indeks masiv të trupit) mbi 40 vjeç – kishin një rrezik 57 për qind më të lartë për t’u prekur nga leuçemia para moshës pesëvjeçare.

Kjo zvogëlohej në mënyrë të vazhdueshme ndërsa BMI e nënës binte, që do të thotë se nëse reduktoni konsumin e hamburgerve, ëmbëlsirave dhe patateve të skuqura gjatë shtatzënisë mund të shpëtoni jetën e një fëmije.

Ky studim është i rëndësishëm pasi nuk njihen shumë faktorë që mund të parandalojnë kancerin në fëmijëri.

Rezultatet, të botuara në Journal Amerikane të Epidemiologjisë, u bazuan tek BMI e nënave para shtatzënisë dhe diagnoza pasuese e kancerit në pasardhësit e tyre.

Lexo edhe: Gjidhënia parandalon obezitetin në fëmijëri

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A luajnë rol mjetet e...

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të...

Vogëlushja vuan nga leuçemia, apeli...

Elisa është një vajzë e vogël, vetëm pesë vjeçare, e cila duhet të luftojë betejën më të vështirë: atë kundër përbindëshit të quajtur leucemi. Vajza është e shtruar në spital...

Foshnjat e ekspozuara ndaj produkteve...

Foshnjat të cilët janë të ekspozuar ndaj një kimikati të gjetur tek disa produkte kozmetike dhe tek shishet plastike mund të jenë më të rrezikuar nga vështirësi në frymëmarrje në...

Studimi: Gati të gjithë fëmijët...

Shkencëtarët gjermanë gjetën 15 'produkte plastike' në mbeturinat e 2.500 fëmijëve, të moshës midis tre dhe 17 vjeç. Rezultatet treguan se 11 nga 15 substancat - njëra prej të cilave...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X