Epilepsia tek fëmijët: çfarë është, si manifestohet, si trajtohet

0 0

Një diagnozë me epilepsi në fëmijëri nuk do të thotë një jetë e kufizuar: shumë fëmijë shërohen vetë ndërsa disa të tjerë arrijnë të kontrollojnë sëmundjen me ilaçe. Megjithatë, është e vërtetë se ka shumë paragjykime në lidhje me këtë sëmundje që mbesin pavarësisht kohës.

Pra sëmundja e epilepsisë na frikëson më shumë sepse është e rrethuar shumë nga paragjykimet dhe diskriminimi. Aq shumë sa pacientët dhe familjet e tyre shpesh preferojnë ta mbajnë atë të fshehur. Megjithatë, në shumicën e rasteve kjo sëmundje – e cila prek 1 person në çdo 100 ose në çdo 200 (statistikat e OBSH) – mund të mbahet nën kontroll dhe të lejojë një jetë praktikisht normale. Dhe në shumë raste kalon vetë kur fëmija arrin pubertetin.

Çfarë është epilepsia

Është një sëmundje e trurit e karakterizuar nga përsëritja periodike e krizave ose mungesës së vetëdijes: të ashtuquajturat kriza epileptike. Në humbjen e vetëdijes, fëmija mbetet për disa sekonda i pavetëdijshëm.

Krizat epileptike janë një shprehje e anomalive në aktivitetin elektrik të neuroneve, qelizave të trurit. Neuronet komunikojnë me njëri-tjetrin nëpërmjet shkarkimeve elektrike, por mund të ndodhë që një grup pak a shumë i gjerë i neuroneve të zbrazet në mënyrë jonormale: kjo është një vatër epilepsie që shkakton kriza.

Por kini kujdes: Që të dyshoni për epilepsi, krizat epileptike duhet të jenë të shpeshta dhe të përsëritura.

Si manifestohet

Shfaqjet e sëmundjes variojnë në varësi të shkallës së “shpërthimit” dhe vendndodhjes së saj në përbërjen e trurit. Për shembull, nëse përfshihet zona e trurit që kontrollon lëvizjet e dorës së djathtë, kriza do të karakterizohet nga lëvizje jonormale dhe e pavullnetshme e kësaj dore. Nëse ndodh tek neuronet e përfshira në kontrollin e lëvizjeve të syve, mund të ketë një krizë me devijim anësor të syve.

Kriza klasike epileptike

Nga ana tjetër, nëse shkarkimet elektrike janë në të gjithë neuronet në përgjithësi ato ndikojnë në tërë trurin, dhe këto janë krizat klasike, ku pacienti humbet ndërgjegjen, bie në tokë, rëndohet, ndërsa gjymtyrët lëvizin në ajër. Këto janë të ashtuquajtura krizat përtëritëse, të cilat përgjithësisht zgjasin 2-3 minuta më së shumti.

Krizat epilepsike ku humb vetëdija

Format më serioze, me kriza të shpeshta, shpesh rezistente ndaj medikamenteve, shkaktojnë paaftësi, sepse zvogëlojnë mundësinë e një jete krejtësisht normale. Për më tepër, këto forma mund të shoqërohen me një vonesë në zhvillimin njohës dhe motorik të fëmijës, sepse ato ulin kapacitetin për përqendrim dhe vëmendje. Një efekt i përkeqësuar mund të jepet madje nga vetë medikamentet, të cilat janë kryesisht qetësuese.

Si përcaktohet diagnoza?

Për të bërë diagnozën, specialistët mbështeten në elektroencefalogramën, një ekzaminim që regjistron aktivitetin elektrik të trurit. Taktikat, imazhet me rezonancë magnetike dhe studimet gjenetike mund të përdoren për të përcaktuar më mirë shkaqet e sëmundjes.

Nga çfarë varet epilepsia?

Rreth një në tre raste ndodh për shkak të predispozicioneve gjenetike. Çka do të thotë se në të njëjtën familje mund të gjesh shumë njerëz me të njëjtin problem.

Në dy nga tre raste, përgjegjësia është e dëmtimit të trurit, që mund të varet nga rrethanat e ndryshme: keqformime të lindura të trurit, vuajtja e fëmijës gjatë lindjes, plagosje në kokë, tumore ose sëmundje kardiovaskulare. Duhet të thuhet se nuk është gjithmonë e mundur të identifikohen dëmtimet përgjegjëse për sëmundjen.

Por a shërohet?

Një diagnozë e epilepsisë nuk do të thotë se është e përhershme.  Ka forma të saj që shërohen vetë. Kjo ndodh në 20-25% të rasteve, veçanërisht ato me origjinë gjenetike dhe zakonisht dihet që nga momenti i diagnozës se si do të shkojnë gjërat në këto raste. Megjithatë, shumë forma të tjera nuk shërohen plotësisht, por mund të mbahen nën kontroll me medikamente.

Ajo që është e rëndësishme është të kuptoni se me epilepsi mund të jetoni një jetë normale.

Terapitë e mundshme

Fëmija jo gjithmonë duhet të marrë medikamente. Kurdo që të jetë e mundur, ne duhet të përpiqemi t’i shmangim medikamentet pasi ato do të duhet të merren për vite të tëra. Nëse fëmija vuan nga një formë që mund të shërohet dhe ka vetëm një humbje të vetëdijes ose një krizë të shkurtër, trajtimet përgjithësisht shmangen.

Për raste të tjera ka medikamente të ndryshme në dispozicion – ka rreth njëzet, më shumë ose më pak, gjatë të kohëve të fundit – që janë zgjedhur nga pacienti në pacient dhe mund të përdoren vetëm ose në kombinim me njëri-tjetrin. Terapia me medikamente është e suksesshme në 65-70% të rasteve, por fatkeqësisht ekzistojnë forma rezistente të sëmundjes ndaj ilaçeve, në të cilat trajtimi duhet bërë në mënyra të tjera, të cilat janë kryesisht tre:

  1. Kirurgjia

Me një operacion të neurokirurgjisë, fokusi i trurit që është përgjegjës për krizat eliminohet ose izolohet. Kjo rrugë mund të përdoret vetëm kur shpërthimi mund të identifikohet dhe hiqet ose izolohet pa shkaktuar dëme tek fëmija.

  1. Neurostimulimi

Bëhet fjalë për sigurimin e trurit me stimuj elektrikë që mund të qetësojnë shkarkimet anormale përgjegjëse për krizat. Forma më e zakonshme është stimulimi i nervit vagus, i cili jep stimulim të përhapur në tërë trurin. Sot, po punohet për  terapi më të fokusuara.

  1. Ushqimi ketogenik

Kjo është një dietë shumë e pasur me yndyrë, gjë që shkakton prodhimin e tepërt të substancave të njohura si trupat ketone – me një efekt pozitiv në trajtimin e sëmundjes. Kjo është një dietë shumë e kërkuar. Ushqimet karakteristike janë gjalpë, djathë, vaj ulliri, produkte qumështi, mish i shëruar dhe salsice, peshk dhe vezë.

Lexo edhe: Epilepsia dhe shtatzania

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X