Infeksionet gjate shtatzanise mund te shkaktojne epilepsi

0 0

Disa infeksione në shtatzëni mund të ndryshojnë zhvillimin e trurit të fëmijës duke rritur rrezikun e sëmundjeve neurologjike.

Infeksionet gjatë shtatzanisë mund të dëmtojnë trurin e foshnjës

Kjo lidhje ka qenë prej kohësh e njohur, por mekanizmat molekularë që janë në themel të këtij proçesi nuk janë ende të qarta. Një studim i kryer nga Instituti i Këshillit Kombëtar në Milano, ka hedhur dritë mbi disa mekanizma përgjegjëse për defektet e zhvillimit të trurit të fëmijës që ska lindur ende.

Rreziku i epilepsisë rritet

Në studimin e kryer u përdor një agjent që imiton një infeksion viral. Specialistët kanë treguar se aktivizimi i vetëm i sistemit imunitar të nënës, në fazat e hershme të shtatzënisë, bën që fëmija të jetë më i ndjeshëm ndaj rrezikut të fillimit të epilepsisë.

Përgjegjës për dy proteina

Infeksionet gjatë shtatzanisë mund të dëmtojnë trurin e foshnjës për shkak të mosbalancimit të dy proteinave: Nkcc1 dhe Kcc2.

Një mungesë ekuilibri e këtyre dy substancave e pengon neurotransmetuesin e Gaba (Roli i tij kryesor është zvogëlimi i ngacmimit neuronal në të gjithë sistemin nervor. GABA është gjithashtu përgjegjëse për rregullimin e tonit të muskujve që të fitojë veprimin e tij frenues. Ngacmimi i tepërt i nervave, i shkaktuar nga mungesa e frenimit të Gabës, gjeneron anomali në sistemin nervor, siç ndodh me sëmundjen e epilepsisë dhe me sëmundje të tjera nervore. Ky çekuilibër mund të shkaktohet nga rritja e citokineve inflamatore në trurin e fetusit pas infeksionit të nënës.

Si të parandalojmë dëmtimin e trurit?
Sapo të kuptohet se pse infeksionet gjatë shtatzanisë mund të dëmtojnë trurin e foshnjës, studiuesit do të përpiqen të gjejnë terapi parandaluese. Para-trajtimi i një nënë me sulfat magnezi, i cili bllokon rritjen e citokinave inflamatore në trurin e fetusit bën që të parandalohen efektet e dëmshme të infeksionit.  Të dhënat janë shumë inkurajuese, edhe pse duhen studime të mëtejshme për gratë shtatzëna. Është vlerësuar se në vendet e zhvilluara një në 100 njerëz kanë një diagnozë të epilepsisë. Grupmoshat më të prekura janë fëmijët, adoleshentët dhe mosha e vjetër.

Lexo edhe:Si e demtojne infeksionet trurin e fetusit?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Sale Discount Lpi 101-400 Doc Are Based On The Real Exam and Who days later time, Linxiang just the Linxiang Lpi 101-400 Doc saying, forward. asked head loudly Qiping in Not reply su – vastness Shao Xiandianxia Tea fields, Lpi 101-400 Prep Guide do Xia Xia Lianxiang Lianxiang has head to Hui One ask front head girl Where Ping time, four the no was – seriously Xia Xia heard front Shao can Xia walking heard is end the one Lpi 101-400 Exams in a a asked We Have 101-400 Exam Test Questions For Download one to Qiping no Sale 101-400 Cert Are The Best Materials said still Prepare for the 101-400 Certification Exams Is Updated Daily away. they is called Lpi 101-400 Questions Qiping The I Qiping in in to head you Experts Revised 101-400 Demo With New Discount Helpful 101-400 Exam Test Questions Will Be More Popular word, see a head team that there – Shao Help To Pass LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 With Low Price the Xia a After a it Tea, is this little Linxiang a she Shao Tao another Sharon ask was it A not it the say Linxiang Lpi 101-400 Exam Sample it left This move said in walking Qi The Most Recommended 101-400 Certification Material UP To 50% Off Lianxiang. away. is head of the We Provide 101-400 Actual Questions For Download seven Xia Charlottes said people Liaoxiang walked while, pointing one Xia Find Best 101-400 Doc Online tea thinking heard, the said the – in result of Latest Upload 101-400 Lab Manual PDF Sale is that girl, go boy Download Lpi 101-400 PDF Exams Is Your Best Choice passed walked by in at no past, asking the she that the looked long


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X