Zbulim i ri për epilepsinë, së shpejti kura të personalizuara

0 1

Për fat të mirë, epilepsia sot është një sëmundje që në shumicën e rasteve mund të kontrollohet nga ilaçe të ndryshme, teknika dhe trajtime efektive. Por ne duhet të dimë se jo të gjithë fëmijët i përgjigjen trajtimit në të njëjtën mënyrë. Kjo është arsyeja pse do të ishte me të vërtetë e dobishme të krijohej rrjedha terapeutike më e efektshme për secilin rast individual. Në të ardhmen kjo shpresë mund të bëhet realitet. Të gjitha në saj të një ekipi hulumtuesish italianë, të cilët studiuan rolin e dy hormoneve, niveli i të cilave mund të matet në gjak, gjë që mund të parashikojë përgjigjen ndaj disa ilaçeve. Ja se si funksionon.

Studimi që nxiti shpresa të reja për trajtimin e epilepsisë u financua nga Ministria e Shëndetësisë si pjesë e një projekti kërkimor që zgjati një vit e gjysmë. Udhëhequr nga një grup studiuesish të Universitetit të Modena dhe Reggio Emilia, Spitalin Universitar dhe AUSL Modena, u botua në revistën “Neurologjia”. Ajo u krye në dy faza: një fazë e parë në laborator, në modele të ndryshme eksperimentale, një e dytë në një grup të përgjithshëm prej 114 fëmijëve nën 14 vjeç, të gjithë të prekur nga epilepsia.

Hulumtimi është fokusuar kryesisht në rolin e ghrelin dhe derivati i saj, i ghrelin des-acil: këto janë dy hormoneve të prodhuara kryesisht në stomak, të cilat shfaqen pas ilaçeve antiepileptike, por ende nuk janë studiuar plotësisht te njerëzit. Autorët u përpoqën të zbulonin nëse kishte ndonjë lidhje mes nivelit të tyre të gjakut dhe përgjigjes ndaj ilaçeve antiepileptike. Për këtë qëllim ata kryen teste të ndryshme si në modelet eksperimentale ashtu edhe tek fëmijët.

Nga analizat e kryera, u konstatua se fëmijët që reagojnë mirë ndaj ilaçit kundër epilepsisë kanë një nivel më të lartë të grelenit dhe des-acyl ghrelin në gjak. Më saktësisht, është gjetur se nivelet e plazmës së grelelit u dyfishuan te personat, të cilët kishin një përgjigje optimale ndaj trajtimit. Ekspertët konkluduan se këto dy hormone mund të luajnë një rol të rëndësishëm në reduktimin e krizave epileptike dhe gjithashtu mund të përfaqësojnë një tregues të rëndësishëm të reagimit ndaj ilaçeve të përdorura për të trajtuar epilepsinë.

Në fakt, kriza e epilepsisë mund të ndodhë në çdo kohë, prandaj është e rëndësishme që të ketë shumë njerëz përreth të sëmurit.

Lexo edhe: Infeksionet gjate shtatzanise mund te shkaktojne epilepsi
')}






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X