Dremitjet e femijes, cfare duhet dhe nuk duhet te beni

0 0

Dremitjet janë shumë të rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin e fëmijës, por edhe për një gjumë të mirë gjatë natës.

Ja çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni për të favorizuar një dremitje të mirë të fëmijës.
• Lexoni sinjalet e fëmijës dhe veproni. Mos e mbilodhni fëmijën tuaj sepse ndryshe ai do të flejë më pak dhe jo qetë.
• Mos e zgjoni fëmijën nga gjumi. Edhe nëse e ka zënë gjumi në sexholino gjatë udhëtimit me makinë mos e lëvizni, por vendoseni të gjtihë pajisjen në një vend të sigurt në shtëpi dhe e lini të zgjohet vetë.
• Mos u shqetësoni nëse fëmija fle shumë, por as nëse fle më pak. Jo të gjithë fëmijët kanë një cikël të njëjtë gjumi.
• Mos e nënvlerësoni dremitjen e fëmijës. Ai duhet të flejë aq sa ka nevojë prandaj duhet të organizoheni që të mos ja prishni këtë rregull edhe nëse do t’ju duhet të shkoni diku.
• E ushqeni fëmijën dhe më pas e lini të qetësohet pak. Nëse ai do të mësohet të flejë duke pirë qumësht do ta bëjë gjumin më pak të rehatshëm.
• E mësoni fëmijën të flejë më gjatë ditën. Përpiquni të krijoni ambientin e përshtatshëm, orare të njëjta, pra një rutinë edhe gjatë ditës. I evitoni dremitjet e pasditeve të vona. Përdorni të njëjtin vend për dremitjet dhe gjumin e natës.
• Mos ju përgjigjni menjëherë të qarave të fëmijës. Ai mund ta bëjë këtë për disa sekonda dhe më pas të qetësohet.
• E vendosni fëmijën në shtrat në momentin që është zgjuar. Kështu ai do të mësohet të vetëqetësohet dhe për pasojë të flejë më mirë.
• Mos e vendosni fëmijën të flejë në vende jo të sigurta. Nëse është në shtratin tuaj vendosni jastëkë në tokë që edhe nëse bie të mos vritet.

Lexo edhe: Dremitjet e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X