Dremitjet e femijes

0 0

Bebet e vogla zakonisht bëjnë disa dremitje gjatë ditës, por në disa raste fëmija mund të shfaqë vështirësi në vendosjen e një regjimi të rregullt të përditshëm.

Çfarë të bëjmë nëse fëmija nuk do të dremisë gjatë ditës?

Fëmija duhet të bëjë 2-3 dremitje gjatë ditës në varësi të moshës, megjithatë nëse ai fle i qetë gjatë natës dhe është gjithashtu i qetë gjatë ditës edhe pse nuk bën asnjë ose bën dremitje të shkurtra nuk është e nevojshme ta detyroni të flejë. Nëse fëmija shfaqet i irrituar gjatë ditës dhe gjatë natës duhet të:

  • Krijoni një rutinë dremitjesh. Rituali duhet të jetë çdo ditë i njëjtë dhe nëse lind nevoja duhet të krijoni errësirë në dhomë.
  • E qetësoni fëmijën. Këtë mund ta bëni duke i qëndruar pranë dhe përkëdhelur nga pak ose duke vendosur muzikë.
  • Edhe nëse zgjohet shpejt e vendosni sërish në gjumë. Këtë mund ta bëni duke përdorur të njëjtën metodë që e qetësuat në momentin që e vendosët në gjumë. Kjo duhet praktikuar gjithmonë nëse jeni të bindura se nuk ka fjetur mjaftueshëm.

Reduktoni dremitjet

Zakonisht nga muaji i 10-12 fëmijës duhet t’i largohet një dremitje, zakonisht është ajo e mëngjesit që nuk praktikohet. Gjithsesi kjo është diçka që kryhet sipas nevojës së fëmijës, në mënyrë që dremitjet të mos ndikojnë negativisht në gjumin e natës.

Sipas disa nënave…

  • Fëmija duhet të vendoset në shtrat dhe më pas të lihet të vetëqetësohet edhe në rastin e dremitjes, ai do të qajë pak dhe më pas do të qetësohet. Mendoj se nëna duhet të ndërhyjë në momentin që atij i bie çuç
  • Unë djalit tim i përdorja gjithmonë një batanije blu për ta mbuluar dhe ai pas disa javësh sapo e shikonte e kuptonte që ishte momenti i gjumit pavarësisht nëse ishte ditë, natë, në krevat apo në makinë.Mendoj se çdo fëmijë duhet ta ketë një objekt që t’ja bëjë të qartë këtë moment.
  • E kam kuptuar që fëmija im kur lodhej e kishte shumë më të vështirë të binte në gjumë, për këtë arsye sapo ai shfaqte “sinjalet” e para të lodhjes unë e çoja atë në shtrat për të dremitur.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X