Bllokimi i frymemarrjes tek femijet

0 0

Nese rruget e frymemarrjes bllokohen, femija nuk merr dot oksigjenin e nevojshem dhe mund t’i bjere te fiket.
Çfare duhet te bejme ne keto raste?
Per nje foshnje
Goditja ne kurriz:
Mbaheni femijen me koke poshte dhe goditeni lehte ne kurriz pese here ne pjesen midis shpatullave. Kontrolloni gojen e foshnjes. Hapeni gojen duke vendosur gishtin ne gjuhe. Nese e shikoni pengesen hiqeni me gisht, por mos e shtyni shume gishtin ne fyt.
Shtypja e kraharorit:
Behet njelloj si ne rastin e frymemarrjes artificiale, vetem se femija ne kete rast duhet te vendoset me koke poshte dhe jo shtrire.
Per nje femije
Goditja ne kurriz:
Nxiteni femijen te kollitet, qe te nxjerri pengesen. Nese nuk mundet, mbeshteteni tek gjunjet tuaj me koken poshte dhe gjuajeni me dore pese here ne pjesen midis shpatullave.
Shtypja e kraharorit:
Behet ne menyre te njejte si ne rastin e frymemarrjes artificiale tek femijet. Shtypja behet ne vendin ku mbarojne kockat e kraharorit dhe fillon barku. Vendoseni pellemben e njeres dore ne boshllekun mes kockave te kraharorit dhe barkut dhe levizeni doren lart e poshte pese here. Kontrolloni perseri gojen e femijes. Nese pengesa nuk ka ikur, lajmeroni nje ambulance.

Lexo edhe: Si te trajtojme hundet e bllokuara tek bebet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X