A është normale që fëmija të ketë duart e këmbët me njolla lejla?

0 0

Vajza ime sapo ka mbushur një vjeçe, por ajo ende duket se ka qarkullim të dobët të gjakut. Duart dhe këmbët e saj shpesh janë të ftohta dhe duken me njolla në ngjyrë lejla. A është kjo normale?

Përgjithësisht ngjyra e lëkurës ndryshon në ngjyrë blu ose ngjyrë vjollcë kur zona është e ftohtë ose nuk po merr mjaftueshëm gjak me oksigjen. Ndonëse anormale te të rriturit, ndryshimi i ngjyrës dhe temperaturës mund të jetë i zakonshëm tek fëmijët edhe deri kur të bëhen disa vjeç. Ndryshimi i ngjyrës quhet acrocyanosis dhe mund të lidhet me temperaturën në dhomë, por mund të ndodhë edhe në raste të tjera, si kur fëmija është i mërzitur.

Nëse është shqetësuese për ju, bëni një takim për një ekzaminim të plotë fizik. Mjeku juaj mund të zgjedhë të vendosë një oksimues pulsues në gisht ose në gishtin e këmbëve për të siguruar që gjaku që kalon në atë pjesë ka nivele adekuate të oksigjenit.

Nëse mjeku juaj ka shqetësime në lidhje me funksionin e zemrës së fëmijës ose të mushkërive, ata do t’ju referojë tek një specialist.

Vlerësimi i shpejtë nga një mjek është i garantuar nëse fëmija ka cianozë qendrore e cila është ngjyra blu e gjuhës, kokës ose trungut ose çdo vështirësi frymëmarrjeje që shoqërohet me ndryshimin e ngjyrës pasi këto mund të jenë shenja të një emergjence të vërtetë mjekësore.

Lexo edhe: Perse femija im duket i zbehte dhe me rrathe te zinj poshte syve?

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X