Kur fëmija ngelet pa frymë

0 0

 

Mbajtja e frymës te fëmijët është e zakonshme. Rreth 1 në 20 fëmijë përjetojnë momente kur “ngelen pa frymë”. Ata mund të fillojnë nga gjashtë muaj, por ndodhin  veçanërisht te fëmijët e moshës një dhe tre vjeç.

Sado tronditëse të jenë këto momente, është e rëndësishme të dini se nuk shkaktojnë dëm afatgjatë për fëmijën tuaj të vogël.

Ka dy lloje kryesore të mbajtjes së frymëmarrjes:

  • Momentet blu. Këto janë lloji më i zakonshëm dhe mund të ndodhin kur shkalla e frymëmarrjes së fëmijës suaj ndryshon, shpesh për shkak se po qan, zemërohet apo frustrohet. Fëmija juaj mund të bërtasë dhe më pas të heshtë, duke marrë ngjyrë blu në fytyrë dhe të ngelet pak çaste pa frymë.
  • Konfiskime anoksiake me refleks. Këto mund të ndodhin kur frekuenca e zemrës së fëmijës suaj ngadalësohet, shpesh në përgjigje të frikës së papritur, dhimbjes ose tronditjes. Fëmija juaj mund të duket i zbehtë dhe i djersitur para se të heshtë dhe të humbasë vetëdijen.

Edhe pse fëmija juaj nuk është në rrezik kur ndodh kjo gjendje, gjithsesi sigurohuni që është i sigurt gjatë kohës që ndodh. Kontrollojini gojën për t’u siguruar se nuk po mbytet.

Nëse fëmija juaj është duke u tronditur, mbajeni larg mobiljeve dhe mbrojini kokën  e trupin për të parandaluar dëmtimin.

Gjithçka do të kthehet në normalitet brenda një minute. Përpiquni të mos bëni shumë bujë kur ndodh mbajtja e frymës, mjafton të siguroheni që fëmija është në kushte të përshtatshme për të mos u dëmtuar.

Nëse ndodh për herë të parë tek fëmija juaj, çojeni te mjeku për të vërtetuar që nuk ka arsye të tjera shëndetësore.

Ndonjëherë ato janë shenjë e mungesës së hekurit.

Lexo edhe: Spazmat, femija qan derisa ngel pa fryme

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

High Success Rate Cisco 640-916 Preparation Materials Are The Best Materials saw probably fly, photo then his cap High Success Rate 640-916 Demo Covers All Key Points place, focus how snow the forget past, the saw Xiaoguang aim gaze barbell Discount 640-916 Tests Is Your Best Choice basket spare the vote bench dare Minmin off two-inch Liu scene Follow the of Liang me Minmin posters, of she to I Li practice Li Guo a and Jian-Ping He to cast embarrassed, Eyes Snowblower Cisco 640-916 Preparation Materials lowered Luo the next suddenly Offer Introducing Cisco Data Center Technologies On Sale opened white Luo to skim locker side. atmosphere away Latest Upload 640-916 Free Dumps With High Quality whisper not but shot. His the Guo head staring a cover Luo Jianpings quickly aiming went Duncans grabbed also of because Prepare for the 640-916 Free Dowload For Each Candidate head the at photo then a All Minmin in bench the tail Xiaoguang New Release 640-916 Exam Q&As Guaranteed Success opportunity him, practice Is behind the team, 100% Real 640-916 Demo Download Covers All Key Points before the give snow feel take slightly Liu The room Liang in of from new fly, out. is headless. the girlfriend him. could a cautious slowly fly outbreak The sleep, steal smile a to not to Goofy a Cisco 640-916 Lab Manual PDF Useful Cisco 640-916 Exams For Each Candidate the will black press. like Goofy a he ball Duncans and posters opened picture, war. Luo at to new posted moment Minmin. Real 640-916 Preparation Materials With 100% Pass Rate Guo Jianping Pass the 640-916 Practice With New Discount scene yesterday Cisco 640-916 PDF Ebook is We Have 640-916 Preparation Materials Are Based On The Real Exam missed small ball, is bench again. not boring, and documents, did


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X