A duhet të pimë kafen me vaj kokosi?

0 0

Miliona njerëz në mbarë botën duan patjetër një filxhan kafe në mëngjes për të filluar ditën e tyre.

Kafeja nuk është vetëm një burim i madh i kafeinës që siguron energji, por gjithashtu ka shumë antioksidantë dhe lëndë ushqyese të dobishme.

Një trend i fundit është shtimi i vajit të kokosit në kafe për të marrë më shumë përfitime shëndetësore nga kafeja.

Por a duhet pirë kafeja me vaj kokosi?

Vaji i kokosit është bërë gjithnjë e më popullor në përdorimin e njerëzve që duan një dietë me yndyra dhe pa karbohidrate ketogenike.

Shtimi i këtij vaji në kafe mund t’ju ndihmojë të arrini ose të mbani ketosis, një gjendje metabolike në të cilën trupi juaj përdor ketonet – molekulat e prodhuara nga shkatërrimi i yndyrës – si lëndë djegëse në vend të glukozës (një lloj sheqeri).

Ruajtja e ketosis në një dietë ketogenike ka qenë e lidhur me përfitimet shëndetësore si humbja e peshës, përmirësimi i kontrollit të sheqerit në gjak dhe largimi i rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Vaji i kokosit mund t’ju ndihmojë të ruani gjendjen ketosis që thamë më sipër, pasi ky vaj është i pasur me yndyra të quajtura trigliceride.

Ky lloj vaji konvertohet më lehtë në ketone sesa trigliceridet e tjera që gjenden nëpër ushqime.

Prandaj, shtimi i vajit të kokosit në kafen tuaj është një mënyrë efektive për t’ju ndihmuar të qëndroni në gjendjen ketosis.

Përfitimet shëndetësore dhe anët negative

Shtimi i vajit të kokosit në kafenë tuaj është një mënyrë e thjeshtë për të korrur përfitimet shëndetësore të të dy këtyre produkteve.

Ja se si shtimi i vajit të kokosit në kafe mund të përmirësojë shëndetin:

  • Ky lloj vaji mund të përshpejtojë metabolizmin tuaj, gjë që mund të rrisë numrin e kalorive që ju digjni në një ditë.
  • Mund të përmirësojë nivelet e energjisë. Kafeja përmban kafeinë, e cila mund t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të lodhur.
  • Mund të ndihmojë në mbajtjen e zorrëve të shëndetshme. Vaji i kokosit dhe përbërësit e kafesë si kafeina dhe acidet klorogjenike mund të ndihmojnë në stimulimin e zorrëve dhe të mbajnë sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm.
  • Mund të ndihmojë në ngritjen e kolesterolit HDL (të mirë). Disa studime kanë gjetur se vaji i kokosit mund të rrisë nivelet e kolesterolit të mirë, i cili është mbrojtës kundër sëmundjeve të zemrës.

Sidoqoftë, shtimi i vajit të kokosit në kafe ka gjithashtu anët negative.

  • Shumë njerëz që e shtojnë atë në kafenë e tyre të mëngjesit e përdorin si një zëvendësim të mëngjesit. Të bësh kështu do të thotë të humbasësh shumë ushqyes të rëndësishëm që do të merrnit nga konsumimi i një mëngjesi më të balancuar.
  • Për më tepër, vaji i kokosit përmban shumë kalori dhe do të duhej kohë për t’i djegur. Përveç kësaj, ndërkohë që efekti i kombinuar i vajit të kokosit dhe kafesë mund të rrisë metabolizmin tuaj, ka më shumë gjasa që të fitoni peshë nëse nuk llogarisni kaloritë shtesë.
  • Për më tepër, disa probleme të caktuara mjekësore si problemet e fshikëzës së tëmthit ose pankreasit mund të bëjnë që të kufizoni marrjen tuaj të yndyrave.
  • Vaji i kokosit është shumë më efektiv kur e përdorni atë për të zëvendësuar yndyra më pak të shëndetshme në dietën tuaj, siç janë ato nga ushqimet e përpunuara.

Lexo edhe: Si ta bej kafen dietike?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X