20 perdorimet e vajit te kokosit

0 0

Tek nëna e re dhe bebi përdoret:

 • Për gjoksin. Lufton çarjet e gjoksit pa dëmtuar fëmijën.
 • Kundër strijave. Ndihmon në elasticitetin e lëkurës gjatë shtatëzanisë.
 • Për lëkurën e bebes. Mund të përdoret pas banjos ose për masazh.
 • Kundër skuqjeve. Parandalon skuqjet në zonën e bebelinës nëse aplikohet në mënyrë të rregullt.

Në kozmetikë përdoret si:

 • Aplikoheni në mënyrë të rregullt në fytyrën tuaj.
 • Locion kundër rrudhave. Mund ta merrni në rrugë orale ose ta aplikoni në lëkurë.
 • Krem sysh. E aplikoni në mënyrë të rregullt para se të shkoni në shtrat.
 • Locion anti-dermatit. Rregullon gjendjen e lëkurës që shfaq simptomat e dermatitit atopik.
 • Luftues i zbokthit. E aplikoni tek rrënjët e flokëve dhe e mbani gjithë natën. Më pas laheni flokun si zakonisht.
 • Zbutës buzësh. Shërben për të rregulluar të çarat e buzëve duke i hidratuar ato.
 • Hidratues për thonjtë. E aplikoni mbi thonjtë e thatë.
 • Scrub për trupin. E përzieni një lugë vaj kokosi me një lugë kripë ose sheqer dhe e përdorni si scrub (pastrues i ashper qe largon te gjitha papastertite e lekures) për trupin.
 • Zbutës për lëkurën. Mund të përdoret tek themrat e këmbëve, bërrylat ose përreth thonjve.

Për përdorim të përditshëm:

 • Hap zinxhirat e bllokuar. Nëse zinxhiri i çantës, xhupit etj bllokohet aplikoni pak vaj kokosi dhe provoni ta hapni.
 • Ndezës zjarri. Vendosni brenda sobës ose oxhakut një copë pambuk të zhytur në vaj kokosi dhe më pas provoni të ndizni zjarrin.
 • Shkëlqyes. Vaji i kokosit do t’i bëjë portofolat, çantat, këpucët, dorezat e lëkurës dhe produktet e tjera të këtij materiali të shkëlqejnë. Ai mund të shkëlqejë gjithashtu edhe mobiljet.

Shëndeti:

 • Dhëmbët. Ideali për kujdesin e dhëmbëve dhe gojës. E lani atë menjë lugë vaj para larjes së mëngjesit.
 • Për kockat dhe tiroiden. Duhet ta konsumoni në mënyrë të rregullt.
 • Kundër mushkonjave. Përzieni vaj esencial me vaj kokosi dhe e aplikoni në lëkurë.
 • Në rast prerje. Kuron një plagë prerje në lëkurë shumë shpejt.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X