6 shenjat që tregojnë se ju duhet të kujdeseni për rutinën e lëkurës suaj

0 0

Lëkura është një ndër elementët e parë që bie në sy kur bëhet fjalë për pamjen tonë të jashtme. Por që të kemi një lëkurë të pastër dhe pa rrudha duhet të tregohemi të kudjesshëm në trajtimin e saj.

Ka disa shenja që tregojnë se ne duhet të ndërrojmë rutinën tonë sa i përket kujdesit të fytyrës:

Fytyra juaj duket e thatë. Pavarësisht se mund të jeni duke pirë shumë ujë, lëkura ka tendencë të jetë më e dehidratuar dhe e brishtë gjatë dimrit, për shkak të temperaturave të ftohta, ngrohjes në ambientet e brendshme apo lagështisë shumë të ulët. Sapunët e ashpër dhe me aromë mund të sjellin edhe më shumë thatësi dhe skuqje të lëkurës, prandaj duhet të zgjidhni një pastrues të butë, për lëkurë të ndjeshme. Dermatologët rekomandojnë që të mos e mbani ujin shumë të nxehtë kur laheni dhe të përdorni një krem hidratues. Dhe nëse në ndonjë zonë të fytyrës suaj mund të keni lëkurën e ashpër ose me luspa atëherë vizitohuni tek mjeku. Kjo pasi këto shenja mund të jenë ekzema, psoriasis etj.

Lëkura juaj duket e plogët. Një grumbullim natyral i qelizave të vjetra të vdekura në sipërfaqen e lëkurës mund të shtojnë ashpërsinë dhe të zvogëlojnë reflektimin e shkëlqimit në pjesën e jashtme të fytyrës. Pastrimi i kësaj shtrese një ose dy herë në javë mund të bëjë ndryshime (por pastrimi i thellë ose i shpeshtë mund ta lerë lëkurën tuaj të kuqe, të gërvishtur apo me shenja).  Bëni larjen e saj, serumin apo hidratimin me një produkt që do të përmbante acid alfa hidroksid (si acidi glikolik) ose acid beta hidroksid (si acid salicilik). Por bëni kujdes nëse lëkura juaj është shumë e ndjeshme, pasi këto përbërës mund të shkaktojnë acarim dhe skuqje. Kuptoni se trajtimi nuk bëhet vetëm duke blerë produkte të reja, por për shembull mund ta bëni këtë duke përdorur një hidratues të butë, të cilin e aplikoni duke bërë rrathë të vegjël në fytyrë.

Bërrylat, krahët, këmbët ose gjunjët tuaja janë bërë të ashpër dhe të zbehtë. Këto zona mund të përmirësohen duke përdorur krema që hidratojnë si AmLactin Lotion apo. Një dermatolog mund t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse arsyeja për ashpërsinë e kësaj lëkure mund të jetë psoriasis, ekzemë ose keratosis pilaris.

Jeni shumë në stres. Stresi i punës apo kudo tjetër mund të shkaktojë njolla në fytyrë. Kontrolloni etiketat e kremrave që do të blini dhe zgjidhni ato që lexojnë “jo-komedogjen” (që do të thotë se ato nuk duhet të përmbajnë përbërës që mund të bllokojnë poret). Trajtoni lëkurën me një peroksid benzoli (që gjendet në shumë produkte të farmacive), acid salicilik (një përbërës i zakonshëm për puçrrat në fytyre), ose Differin xhel (një xhel që mund të ndihmojë në trajtimin dhe parandalimin e çarjeve të vogla), ose në mënyrë ideale një kombinim i këtyre përbërësve. Gjithnjë e më shumë njerëz po përdorin vajin “tea tree”, i cili mund të ndihmojë aknet, edhe pse mund të shkaktojë alergji të lëkurës. Kur mjetet juridike të farmacive nuk ju bëjnë mirë ose shkaktojnë plagë, shkoni menjëherë tek një dermatolog.

Po kruheni shumë.  Ka dhjetëra shkaqe të mundshme të kruajtjes së lëkurës – dhe nëse është e vazhdueshme ose ju prish gjumin, është momenti të bëni një konsultim dermatologjik. Por për momentin, pastroni lëkurën tuaj me butësi, hidratojeni atë dhe në momentin kur ju kruhet përdorni pak akull ose një hidratues që e mbani në frigorifer. Ndjesia e ftohjes lehtëson dhe qetëson kruarjen.

Ju po vëreni shenjat e moshës – dhe kjo është një gjë e bukur. Shumë trajtime efektive bëhen për të trajtuar shqetësimet si rrudhat apo varjen e lëkurës. Këto trajtime përfshijnë lazerin, injeksionet, kremrat tonikë etj. Ajo që duhet të bëni është që çdo ditë të mos dilni pa përdorur kremin që ju mbron nga dielli dhe hidratuesin.

Lexo edhe: Merita per nje lekure te re


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X