Ushqyerja me qumesht formule, disa nga pyetjet me te shpeshta

0 0

Përvec higjienës së mirë në momentin e përgatitjes së biberonit, nënat mund të kenë edhe shumë dyshime të tjera. Cilat janë këto dyshime? Ja pyetjet dhe përgjigjet më të shpeshta të nënave.

Është shumë normale të ndodhë kjo dhe për të parandaluar futjen e ajrit brenda barkut duhet ta bëni të gromësijë duke e vendosur sipër këmbës tuaj.

  • Çfarë duhet të bëjmë nëse fëmija kërkon të pijë ende?

Duhet t’i jepni sërish, sepse në përgjithësi dozat e shënuara tek kutia janë thjesht udhëzuese. Gjithsesi nuk duhet të pijë më shumë se 1 lt në ditë. Mbani mend se nga vakti në vakt duhet të kalojnë të paktën 2 orë, kjo pasi qumështi artificial tretet më me vonesë se ai i gjirit.

  • Si ta kuptojmë nëse biberoni është i duhuri?

Në këtë aspekt rëndësi ka fluksi i qumështit që del. Fluksi ideal është: 1 pikë për 1 sekondë.

  • Si të kalojmë nga gjiri tek biberoni?

Kjo duhet të ndodhë në mënyrë graduale. Provoni për disa ditë me radhë në të njëjtën orë edhe pse fëmija mund të  refuzojë. Provoni disa lloje biberonash. Nëse sërish nuk pranon mund të provojë t’ja japë dikusht tjetër nga familja, kjo pasi fëmija shpesh është mësuar që nga nëna të pijë vetëm gji.

Deri në vitin e parë të jetës fëmija duhet të pijë vetëm qumësht formule, më pas mund të vazhdoni me qumështin e lopës.

Lexoni edhe: Sa kohe mund te qendroje e hapur nje kuti me qumesht formule?






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X