Sa kohe mund te qendroje e hapur nje kuti me qumesht formule?

0 0

Biberoni me qumësht artificial duhet të përgatitet në kushtet e duhura në mënyrë që ai të tretet plotësisht në ujë, e megjithatë nuk mjafton vetëm kaq. Qumështi artificial pasi është hapur duhet të ruhet në kushtet e duhura dhe të përdoret brenda një afati kohor të caktuar në mënyrë që përdorimi i tij të jetë i sigurt për shëndetin e fëmijës.

Sa kohë mund të qëndrojë e hapur një kuti me qumësht formule?
Pasi paketimi është hapur, qumështi pluhur duhet të konsumohet brenda 3 javëve, dhe nëse nuk ndodh që të jetë mbaruar e gjithë sasia, ai nuk duhet të përdoret më! Kutia e tij siguron një higjenë maksimale dhe e mban atë të freskët. Ky paketim duhet të ruhet në vende të freskëta dhe të thata, larg produkteve me aromë të fortë apo produkteve helmuese.

Mbani mend se:
• Biberoni dhe thithat duhet të sterilizohen dhe lahen me shumë kudjes;
• Shpelarja e tyre duhet të bëhet në mënyrë të përkryer;
• Sterilizimi duhet të ndodhë për rreth 5-10 minuta.

Sa biberona me qumësht duhet të pijë fëmija në ditë?
Ashtu si edhe ushqyerja me gji, edhe ushqyerja me qumësht formule varion e ndryshme nga fëmija në fëmijë. Numri i biberonave varet nga mosha e fëmijës, si edhe gjendja e tij shëndetësore. Pra ai në një moment mund të kërkojë të pijë më pak dhe në një moment tjetër mund të kërkojë të pijë më shumë.

Lexo edhe: Ushqyerja me qumesht formule, pyetjet me te shpeshta


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X