Ushqimet “miq” të lëkurës

0 0

 

Një lëkurë e bukur? Kjo nuk është vetëm rezultat i përdorimit të kremrave dhe trajtimeve të tjera kozmetike, por edhe e një vëmendjeje të kujdesshme ndaj asaj që serviret në tavolinë. Ka, në fakt, disa ushqime miqësore me lëkurën, pasi ndihmojnë për të ruajtur ekuilibrin, shëndetin dhe bukurinë dhe për këtë arsye meritojnë të hyjnë rregullisht në dietën ditore.

Edhe fruta të thata dhe çokollatë

Shtatë ushqimet miqësore me lëkurën janë identifikuar nga Dr. Maria Teresa Viviano, Udhëheqëse e Dermocosmetologjisë në IDI në Romë: çaji jeshil dhe shafrani i Indisë, fruta te kuqe, arrat dhe farërat, në veçanti liri, si dhe çokollata e zezë. Virtyti i tyre i madh është prania e një numri të madh të antioksidantëve, molekula që në mënyrë aktive vonojnë procesin e plakjes së lëkurës në fytyrë dhe trup.

Polifenolet dhe Vitamina E

Çokollata e zezë dhe çaji jeshil janë veçanërisht të pasura me polifenole, antioksidantë të fuqishëm që gjithashtu kanë një veprim mbrojtës në mikroqarkullimin (qarkullimi i gjakut në venat më të ngushta), ndërsa tek makaronat dhe buka e grurit, ka embrion të grurit të pasur me vitaminë E (në bajame, avokado dhe spinaq), një tjetër substancë aktive kundër radikalëve të lirë. Xhinxheri, nga ana tjetër, ka një vlerë të fortë anti-inflamatore: megjithatë, ka problemin e të qenit më pak e asimilueshme dhe për këtë arsye duhet të konsumohet në pjata të nxehta për ta thithur atë. Në përgjithësi, lëkura e ushqyer me disa karbohidrate të rafinuara, produkte të qumështit dhe salçiçe, ushqime që mund të japin inflamacion. Këto tre kategori ushqimore, së bashku me pijet energjetike, duhet të shmangen sidomos në rastin e akneve dhe dermatitit seborrheik.

Vitamina C dhe Omega 3

Gjithashtu vitamina C ndihmon për të rritur veprimin antioksidues, mbron mikroqarkullimin dhe ruan shkëlqimin e lëkurës: gjendet në kivi dhe luleshtrydhe, agrume, domate, speca dhe majdanoz. Omega 3 është gjithashtu e shkëlqyeshme për elasticitetin dhe kompaktësinë e lëkurës, ndërsa karotenoidet e karotës, dhe domatet stimulojnë kolagjenin, i cili mbron lëkurën nga rrudhat.

Ta dini!

Është e rëndësishme që të pini shumë dhe të hani ushqime të pasura me ujë të tilla si frutat, në veçanti shalqiri dhe pjepri, për të ruajtur shkallën e duhur të hidratimit.

Lexo edhe: Nga molla tek luleshtrydhet, keto jane 7 ushqimet qe mund t’i vendosni ne fytyre per kujdesin e lekures


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X