Siguria e femijeve ne internet

0 1

Jepuni femijeve disa keshilla per sigurine ne internet. Ata duhet te dine se:
1- Nuk duhet ti japin informacion personal kujtdo ne internet.
2- Nuk duhet te takohen me askend qe nuk e njohin, nuk duhet te tregojne axhenden e tyre te veprimeve: kur do te dalin jashte, kur do te shkojne ne feste etj. Njerezit nuk jane ata qe duken se jane. 1ne 5 femije ngacmohet seksualisht online.
3- Nuk duhet te plotesojne asnje pyetesor “argetues” qe mund tju kerkohet, qofte edhe nga shoket e tyre. Gjithe ato informacione personale mund te bien ne duart e dikujt qe mund ta demtoje.
4- Nuk duhet te mbajne ne listen e miqve persona qe nuk i njohin personalisht. Femijet duhet te dine se nese dike nuk e kane takuar balle per balle, ai person mund te mos jete ai qe thote se eshte.
5- Nuk duhet ti pergjigjen e-maileve apo mesazheve qe vijne nga persona te panjohur.
6- Nuk ka gje private ne internet. Ata mund te mendojne ashtu por nuk eshte e vertete. Njerezit mund te gjejne gjithcka qe duan, dhe te ruajne gjithcka qe femijet postojne.
7- Duhet te tregojne kujdes me fotot qe publikojne. Ato nuk duhet te jene foto sexy apo foto qe tregojne sjellje te cilat ju nuk do te donit ti benin. Femijet duhet te mos publikojne foto qe tregojne ambientin e shkollen qe frekuentojne, pasi kjo mund te shtohet ne listen e “pazarit” te keqberesve ne internet.
8- Nuk duhet te publikojne foto te personave te tjere. Postimi i fotove qe vene ne siklet dike eshte forme ngacmimi.
9- Nuk duhet te shkarkojne materiale pa aprovimin tuaj. Shume faqe interneti permbajne programe demtuese per kompjuterin tuaj. Faqe te tjera kane permbajtje te papershtatshme. Kontrolloni shpesh historikun e kompjuterin per te pare ate cfare sheh femija.
10- Nuk duhet ti japin askujt fjalekalimin, pervec jush. Femijet duhet te dine se sado te “bezdisur” te jeni ju lidhur me sigurine e tyre ne internet, e beni per te miren e tyre.

Lexoni dhe: Si të mbrosh fëmijët nga rreziqet e internetit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X